Wpis z mikrobloga

Jak ktoś ma problem z European Direct Mail z #banggood to dzisiaj dostałem maila:

Dear Banggood customer,

We would like to take this opportunity to thank you for shopping with us.

We are sorry to inform you that your order [xxxx] would be delayed 7 business days due to the customs clearance and it is expected to finish the customs clearance within this week. The tracking information will be updated in a few days after the order is dispatched.

We hope your understanding and we will deliver your order as soon as possible.

We apologize for any inconvenience caused by this issue and hope for your kind understanding.

Should you have any further requests or information about your order, please do not hesitate to contact us.

Best regards,

Banggood Team

Czyli jak dobrze pójdzie, to dostawa będzie trwała grubo ponad miesiąc. Ostatnio bezpłatne China Post doszło do mnie w 12 dni ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 19
@dziobnij2: EDM im się wywrócił i wycofują się z niego. A poza tym to tak naprawdę to nie wiadomo co się dzieje z tymi przesyłkami i czy faktycznie wpadły. Jedyne co pewne to to, że będzie opóźnienie.
@dziobnij2: łoł, ja zamawiałem 11 i 13 lipca i ten sam mail dzisiaj. Te paczki najpierw leżą aż się uzbiera cały kontener(?) i dopiero je wysyłają. Mam nadzieje że to dojdzie, bo nie chciałbym mieć 60 dni zamrożonych paczek :/
A zgłaszał z was ktoś reklamacje do banku tzw chargeback ? Płaciłem karta wiec myśle ze jest możliwość jakaś by to ogarnąć ?