Wpis z mikrobloga

#gruparatowaniapoziomu

Tak na szybko

Jako ze @Mleko_O przedrukowuje (parafrazujac) wikipedie i do tego mieni się ekspertem tejze encyklopedii oraz grozi mi #czarnolisto , postanowiłem napisac (zeby krytyka byla rowniez konstruktywna) i pokazac troszkę, jak to naprawdę było w tych dniach lipcowych 1941 w okolicach Ostrowa

29 czerwca 1941– szef sztabu generalnego Zukow wydaje rozkaz gen. Czerniawskiemu (dowodzi 1 Korpusem Zmechanizowanym – w pełni skompletowanym z 1039 czolgami, a w prezencie dostanie 10 ciezkich KV1 [lub KV2 - niepewne zrodla] prosto z fabryki z Leningradu, które wlasnie zrobia robote w Ostrowie za pare dni, ale o tym za chwile), aby zablokowal droge na Leningrad. Pomoc w tym ma 41 Korpus Strzelecki, który 1 lipca wyladuje się z pociągu w Pskowie oraz 22 i 24 Korpus Strzelecki, które już sa w tych rejonach. W sumie to 10 swiezych dywizji.

Tyle na papierze, bo w realu Czerniawski dysponowal tylko 3 Dywizja Pancerna generala majora Kuzniecowa – reszte mu zabrano na polnoc (wiadomo, Finlandia).

Do 3 lipca dzieje się taka sympatyczna rzecz: dowództwo Frontu Polnocno-Zachodniego (w tym gen.maj. Kuzniecow), gdzies się zawieruszylo. W związku z tym dowodzenie nad nad całym Frontem Polnocno-Zachodnim przejal 4 lipca gen.maj. Sobiennikow. Beztalencie Kuzniecow potem się gdzies znalazł w sierpniu na tylach tlumaczac, ze zawierucha wojenna – taka sytuacja...

Niemcy oczywiście nie spia w tych dniach, i wlasnie 4 lipca, kiedy Sobiennikow przejmuje dowodzenie, to 1 Dywizja Pancerna gen.maj. Kruegera, nad ranem, wkracza do Ostrowa, zajmując 2 nienaruszone mosty…

W związku z tym Sobiennikow rozkazuje natychmiast Czerniawskiemu uderzenie na Ostrow silami 3 Dywizji Pancernej i 111 Dywizji Strzeleckiej. Daje mu 10 w/w ciezkich czolgow w prezencie i obiecuje wsparcie lotnicze (i chyba tylko na obietnicy się skonczylo, bo nie slyszalem, żeby ktoś zobaczyl jakiegoś Szturmownika latającego w tych dniach, ale tu mogę się mylic). Sobiennikow rozkazuje przeprowadzić atak po 24 godzinach, czyli 5 lipca.

Czerniawski maszeruje z 3 Dywizja Pancerna cala noc z 4/5 lipca i o 0530 rozpoczyna uderzenie na Ostrow. Tez nie jest to błyskotliwy general (za pare miesięcy go zdegraduja i prawie rozstrzelają za nieumiejętne dowodzenie), ale trzeba przyznać, ze w tym wypadku nawet niezle to rozkminil. Uderzyl 10 ciezkimi KV1 i oskrzydlal średnimi oraz lekkimi. Dwukrotnie wdzieral się do Ostrowa i za pierwszym razem prawie odbil mosty. Co zatem poszlo nie tak?

Oddajmy glos dowódcy 5 pulku czolgow, Posienczukowi (relacja przedstawiona przez Korespondenta gazety Krasnaja Zwiezda, Kosariewa):

Z jego [Posienczuka] relacji wynika, ze sil niemieckich na kierunku ostrowskim jest bardzo mało i ze nasze wojska nie zdolaly zajac miasta tylko dlatego, ze z pola walki haniebnie zdezerterowala 111 Dywizja strzelecka. Jej dowódcy uciekli pierwsi po odpruciu naszywek i usunieciu oznak stopni. Pod Ostrowem skoncentrowano bardzo wiele naszych sil, ale wszystkie one dzialaja na wlasna reke, bez zadnego wspoldzialania.

Czerniwaski przegrupowuje i kontratakuje tego samego dnia, 5 lipca, o 1525 po polgodzinnym przygotowaniu artyleryjskim. Choc ten atak jest lepiej przygotowany, to jednak Niemcy sa na niego tez gotowi – sciagneli części 6 Dywizji Pancernej i zaatakowali Czerniawskiego z flank. Po stracie 50% sil Rosjanie przyrywaja walke. Zapada noc z 5/6 lipca. Stalin osobiście dzwoni do Sobiennikowa, ze ten ma zablogowac droge na wschod, na Pskow-Leningrad, nie ważne jakim kosztem. Czerniawski kontratakuje zatem jeszcze 6 lipca, potem musi się wycofać bez wsparcia piechoty i po stracie ciezkich czolgow rozbitych przez 10-cio centymetrowe niemieckie haubice.

Od 7/8 lipca Rosjanie zaczna walczyc o Pskow, pierwsze miasto już na wlasciwym terenie Rosji Radzieckiej… 3 Dywizja Pancerna jeszcze da popalic Niemcom...

#iiwojnaswiatowa #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Pobierz m.....a - #gruparatowaniapoziomu 

Tak na szybko

Jako ze @MlekoO przedrukowuje (...
źródło: comment_CSjMRUSRhwv0TUJagyA9KNGx1ldsFxjb.jpg
  • 9
@marcus1a:
Z czym masz problem kolego?
Jeżeli autor postu jest także autorem wpisu na Wikipedii (jak i kilku innych) albo chociaż jego części to dlaczego nie ma używać własnych słów w swoim własnym poście? Co Ci w tym nie pasuje? Bo nie zakładam, że nie miałeś pojęcia o mechanizmach działania wiki. Temat czarnej (na której nie jesteś więc nie widzę powodu do zakładania nowego postu, ale jak kto lubi) nie zostałby
@Mleko_O: Ja? Z niczym... Czy ja cos mowie, ze Autor ma nie uzywac wlasnych slow we wlasnym poscie??
Ja tylko zwracam uwage na to, ze Ty uzywasz slow innego Autora w Twoim poscie, parafrazujac i nie podajac zrodla - czujesz roznice?

Postow sobie bede zakladal ile chce i kiedy chce, i waznym jest zebym to ja widzial powod - Ty juz nie musisz :)

Jesli gdzies nie trzymam sie tematu... hmmmm...
@marcus1a: masz schizofrenię. Twój wpis nie neguje nawet zdania z wpisu twojego adwersarza, jest tylko rozwinięty o sowiecki punkt widzenia, który tylko bardziej uwydatnia panujący wówczas w ich szeregach chaos.

3 Dywizja Pancerna jeszcze da popalic Niemcom...


TBC. Dawaj kontynuację, nie mogę się doczekać, co ta biedna dywizja zrobi Niemcom.
@drect: Opieralem sie akurat na zrodlach anglo-jezycznych (nie na wikipedii), ale niewykluczone (a raczej nawet pewne!), ze przemycaja one opinie panujace po dzis dzien w Rosji na temat Wojny Ojczyznianej (no bo skad mamy miec informacje, jak nie od Rosjan? Przeciez to ich dywizje walczyly i oni to opisuja... nie bylo tam korespondentow zachodnich).

3 Dywizja Panc.,a raczej to co z niej zostalo, bedzie jeszcze kontratakowac 8 lipca Nemcow, ktorzy dopiero
@marcus1a:

Opieralem sie akurat na zrodlach anglo-jezycznych (nie na wikipedii), ale niewykluczone (a raczej nawet pewne!), ze przemycaja one opinie panujace po dzis dzien w Rosji na temat Wojny Ojczyznianej (no bo skad mamy miec informacje, jak nie od Rosjan? Przeciez to ich dywizje walczyly i oni to opisuja... nie bylo tam korespondentow zachodnich).


Czy zasugerowałem coś innego? Napisałem, że wzbogaciłeś opis o sowiecką optykę na tamte wydarzenia (nie znaczy to,
@drect: No niestety, ale sugerowales w poprzednich postach pod innym wpisem:

odezwał się typ, który sam namiętnie kopiuje wały tekstu z Wikipedii.

A teraz na podstawie jednego tylko zdania pokaze Ci, jak "copy-paster" przemyca bledne opinie o wydarzeniach historycznych, o ktorych tak naprawde nie ma pojecia (bo je bezmyslnie kopiuje):

Sowieci rozpaczliwie ruszyli do kontrataku, próbując odbić mosty siłami 3. DPanc


Jak, w swietle tego, co napisalem o dzialaniach 3 Dywizji