Wpis z mikrobloga

W sumie nie na temat olimpiady w szczególe, a szachów w ogóle. Moja subiektywna list kłamstw i uogólnień, których uczy się na początku :)
Nie jest moim celem krytyka, wiadomo że najpierw uczy się bardzo mocno uproszczonej wersji, by w kolejnych etapach iść coraz bardziej w kierunku prawdy. Tak jak w szkole najpierw się uczysz, że nie mozna brać pierwiastka z liczby ujemnej, a potem dowiadujesz, że taki #!$%@? :P

1. Punkty za figury
Hetman 9kt, Wieże 5pkt itp. Takie uproszczenie, by na początku mieć prostą zasadę co jest lepsze od czegoś. Wiadomo, że jest to jednak później cholernie zależne od pozycji, goniec zazwyczaj jest lepszy od skoczka, izolowane pionki gorsze od falangi itp itd. Ale wciąż w ogólnym rozrachunku te punkty najczęśćiej pi razy drzwi się sprawdzają, więc nauczenie ich pomaga na początku zabawy.

2. Wyprowadzanie figur
Wyprowadzamy figury, najpierw lekkie, potem ciężkie. Tak? No tak, tak najczęściej robimy. Albo i nie. Wyprowadzenie figur ma służyć konkretnym celom, nie jest celem samo w sobie. Czasem zdarza się, że figura nie ruszając się spełnia cel. Pamiętacie wieżę z h1 w partii Tomczak - Kramnik. Znów, najcześciej trzeba się ruszyć żeby figura spełaniała jakiś cel. Więc takie uproszczenie, które często się sprawdza.

3. Szybkie robienie roszady
Tutaj sprawa jest prosta - robiąc roszadę unika się bolesnego i szybkiego #!$%@?. Ale później jak masz dużo większą kontrolę nad pozycją, to wiesz kiedy możesz przeciągnąć roszadę, lub w ogóle jej nie robić. 

4. Bedziesz się cieszył szachami przez całe życie
Największe kłamstwo. :) Wszystko kiedyś się nudzi i nawet najlepsi szachiści mają przesycenie. Ale to ich praca, a cięzko dość zmienić. Ciekawym tematem jednakże są szachiści z ścisłej czołówki, co zrezygnowali z gry w imię normalnej pracy. Salow, Piket, Lautier, McShane, Małachow - pewnie jeszcze kilu by się znalazło

#szachy
  • 4
Bedziesz się cieszył szachami przez całe życie

@Ragnarokk: Poza momentami, kiedy przez przeoczenie psujesz kompletnie wygraną lub w pełni remisową pozycję i masz ochotę spalić wszystkie szachownice świata ( _)
@Ragnarokk: W sumie tak samo jest z każdą dziedziną wiedzy. Np. z fizyką - każde dziecko uczy się podstaw opracowanych przez sir Newtona, a potem dochodzi do mechaniki kwantowej i spotyka kota Schroedingera, który jest jednocześnie żywy i martwy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xniorvox:
Oczywiście. Problem jest jedynie wówczas, gdy potem tacy ludzie myślą, że to co uczą w podstawówce to cała wiedza i zaczynają bajdurzyć np. o tym, że nauka twierdzi że przed 966 rokiem nic na terenach Polski się nie działo :)