Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pewnie glupie pytanie, ale czy moze mi ktos powiedziec co jest potrzebne aby przetestowac tranzystor w takiej formie? Tj, jakie czynnosci trzeba jeszcze wykonac? Chcialbym zbudowac inverter, zasilany z baterii. Myslalem zeby uzyc w Arduino jako kontrolera, musialbym miec czujniki pradu na kazdej fazie, 6 polprzewodnikow albo 3 moduly (half-bridge).
Ogolnie to co mysle, ze musialbym miec:
- Zrodlo zasilania (bateria)
- Inverter (6x MOSFET albo 3 half-bridge moduly)
- Pewnie jakies kondensatory i cewki do filtrowania
- Kontroler (myslalem o Arduino)
- Odbiornik pradu - myslalem o malym BLDC (brushless DC motor)
- Czujnik pozycji (potrzebny do modulacji PWM/SVPWM) -> Encoder/Hall
- Obciazenie dla silnika - dynamometr? Albo drugi silnik pracujacy jako zmienne obciazenie?
Jakie sa moje cele?
- Przetestowac 2 (albo wiecej) rodzajow polprzewodnikow, wyznaczyc ich charakterystyki?
- Wyznaczyc charakterystyke BLDC, przetestowac dynamike odpowiedzi.
- Porownac z wynikami symulacji
- Przetestowac kilka sposobow kontroli PWM
Jestem laikiem w tej dziedzinie, prosze o wyrozumialosc i dziekuje za wszelkie porady.
#elektronika #arduino #polprzewodniki #nauka #studia #silnik
Pobierz Adamxvia0 - Mirki, mam pewnie glupie pytanie, ale czy moze mi ktos powiedziec co jest...
źródło: comment_JAOAJC1BHQLFDRnknobH6NyEVyTOKt9g.jpg
  • 3
Jestem laikiem w tej dziedzinie


@Adamxvia0: Przestań być laikiem, tak będzie najłatwiej i najszybciej.
Żeby przetestować tranzystor potrzebujesz wiedzieć jakie jego parametry chcesz przetestować toteż musisz wiedzieć jakie on te parametry w ogóle ma. I jaki tranzystor? Może zacznij od literatury?
@Analityk: Znaczy tak, wiem ogolnie jak wyglada charakterystyka polprzewodnikow (IGBT/MOSFETs). Chce glownie porownac te 2 typy MOSFET Si i MOSFET GaN. Mam 2 konkretne tranzystory, pod moje oczekiwane napiecie i prad. Ogolnie to chce sprawdzic sprawnosc w przypadku tych dwoch polprzewodnikow (o ile lepszy jest GaN) oraz dynamike.