Wpis z mikrobloga

13 listopada 1918 roku na Zamku Królewskim w Warszawie zawisł Czerwony Sztandar - symbol zwycięstwa nad zaborcami i wyzwolenia ludu polskiego.

"Nasz sztandar płynie ponad trony..." - brzmiały słowa hymnu Polskiej Partii Socjalistycznej, który od lat towarzyszył walce o niepodległość. W listopadzie 1918 roku przekute zostały w rzeczywistość. Trony upadły, na niegdyś królewskim zamku widniał symbol prostego ludu, a wyzwolona Polska proklamowana została republiką równych sobie ludzi.

13 listopada warszawski zamek zajmowali jeszcze żołnierze niemieccy. "Nie mieliśmy zamiaru wywoływać starcia, lecz tylko symbolicznie opanować siedzibę królewską i zatknąć na niej sztandar robotników" - wspominał Zygmunt Zaremba. "Ktoś zawiadomił Niemców, stojących załogą w zamku, że rewolucjoniści mają na nich uderzyć i wymordować ich" - relacjonował Marian Malinowski - "Więc Niemcy z jednej strony zaczęli w oknach zamku umieszczać karabiny maszynowe, z drugiej zaś strony zwrócili się do Piłsudskiego o opiekę. Akurat kiedyśmy się z wielkim pochodem zjawili, pod zamek zajechało auto z Komendantem, który Niemcom oświadczył, że nie mają się czego bać, że ich wprowadzono w błąd".

Uspokojeni przez Piłsudskiego żołnierze niemieccy odłożyli broń i delegacja PPS-u bez przeszkód weszła ze sztandarem na balkon Zamku Królewskiego. Malinowski wspominał, że Niemcy pozdrawiali ich nawet po drodze okrzykami: „Niech żyje Rewolucja!”.

"Kiedy pokazaliśmy się na balkonie i powiewem sztandaru powitaliśmy zalany robotnikami plac, nastąpił wybuch uczuć tak silny, jakiego nie widziałem nawet w początkach rewolucji rosyjskiej. Ludzie rzucali się sobie w ramiona, klaskali. Chmura rzuconych w górę czapek i kapeluszy przesłoniła na chwilę nawet kolumnę Zygmunta. Towarzysze przymocowali do balkonu sztandar, a ja patrzyłem na dół, łykając łzy największego wzruszenia" - pisał Zygmunt Zaremba.

Źródło
#warszawa #historia #historiapolski #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #socdem #neuropa #4konserwy
Pobierz Tom_Ja - 13 listopada 1918 roku na Zamku Królewskim w Warszawie zawisł Czerwony Sztan...
źródło: comment_aooeEpWADGwzkOQ0oyF0Amh2rjzjiPzN.jpg
  • 2