Wpis z mikrobloga

@Wezuwio: W założonym budżecie kup lepiej lornetkę SkyMaster 15x70 + statyw do obserwacji.
Pozwoli to na naukę nieba, da możliwość oglądania wielu gromad otwartych, czy nawet M42, M13, M31, księżyc, Jowisz i wiele innych.
W podanej przez Ciebie cenie nie znajdziesz niczego godnego uwagi nawet z używanych teleskopów.
Na używkę trzeba przeznaczyć ok 600-800zł za jakiegoś Dobsona 6" lub 8". Ewentualnie 6" newton na montażu EQ3-2.
Wymienione teleskopy to minimum, które
@Wezuwio: nie kupuj lornetki, kołują ciebie tym dnem, przez nią nie zobaczysz ładnie żadnej planety. Warto poszukać na olx używanego BK 1309 EQ-2, weź cene do 450 zł, wpisz teleskop i poszukaj. Zobaczysz dużo rzeczy i nie zniechęcisz się. Zwracaj uwagę na stan lustra, na stan ogólny, stan montażu (i nie kupuj EQ-1 ani Az-1, bo to szajs) i pytaj się czy jest skolimowany (skalibrowany).
SkyMaster 15x70 + statyw do obserwacji


@Wezuwio: Mam taki zestaw na sprzedaż. Dobrze służył przez 2 lata i powoli będę przesiadał się na coś większego.

Jowisz, Saturn, Mars spokojnie do obserwowania przy pomocy lornetki, fajnie też widać 100x więcej gwiazd niż gołym okiem. Dobrze się też nadaje do podrywania dziewczyn.

Załączam (picrel) foto zrobione przy pomocy telefonu i tej lornetki.
@Nooser szczerze mówiąc nie wiem. Jako amator mogę powiedzieć, że przezroczysta. W opisie produktu widnieje tylko takie zdanie "Soczewki pokryte są warstwą antyodblaskową MC."
@jgoluch @paliakk @khurghan @namrab @sortris @mactrix

Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedź. Dużo mi to rozjaśniło.

Wolałbym jednak, żeby to był teleskop. Jest to marzenie, a nie wiem czy lornetka "spełni" to marzenie.

W związku z tym podwyższam trochę budżet (ok. 600 zł) i będą się rozglądał albo za dobson 130 albo za czymś używanym. W związku z tym, że to prezent wolałbym nówkę sztukę więc chyba padnie na tego dobsona.

Jeśli macie
@Wezuwio szukaj używanych na przyklad dobson 6 cali. Ludzie sprzęt szanują, a jakosc obrazu lepsza :) 8 cali za 700-800 zł da się czasem wyciągnąć. Potem możesz dokupić okulary.