Wpis z mikrobloga

Witam Mirki, jak u Was wyglądała nauka gry w szachy? Gdybyście mieli od nowa uczyć się szachów to posiadając aktualnie doświadczenie jak byście zaczęli? Chciałbym właśnie choć troche sie w to wkręcić, dlatego fajnie by było dostać na początek jakieś wskazówki.

#lichess #szachy
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@badmate: ja zaczynałem w drugiej klasie podstawówki od zera. W szkole był klub, który istnieje chyba nawet dzisiaj! Zapisano mnie do niego i nauczono grać. Miałem dobrego nauczyciela. Jeździliśmy na turnieje, fajnie się to wspomina. Ostatni raz grałem w szachy chyba 16 lat temu.
#nostalgia
@badmate: maglować proste taktyki żeby więcej motywów wychwytywać z pozycji i zadania matowe w celu treningu wizualizacji. Matowe dlatego, że w takich pozycjach ograniczona jest ilość ruchów kandydatów które trzeba rozpatrzyć i można skupić się całkowicie na wizualizacji.
Z praktycznego punktu widzenia warto nauczyć się niewielu ale forsownych i odchodzących od głównych linii otwarć. Nie chodzi wyłącznie o lepszy bilans zwycięstw bo sprowadziłeś przeciwnika na swój teren - chodzi o to
@badmate: Polecam na początku ćwiczyć końcówki i schematy matowania. W ten sposób prowadząc później grę będziesz wiedział, jak się poruszać, żeby doprowadzić do korzystnej dla siebie pozycji. Ja się uczyłem najpierw debiutów i to był błąd.