Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 69
Ktoś chciałby poszerzyć wiedze o mniej znanych ligach piłkarskich? ( ͡ ͜ʖ ͡)
Jeśli tak to obserwuj #peryferiefutbolu ( ͡º ͜ʖ͡º)

Pierwszą lige jaką Wam w skrócie opisze jest liga afgańska. Jeśli projekt sie przyjmie to będą kolejne wpisy :)

W 2006 roku aby poprawić sytuacje kadry narodowej Afganistanu utworzono Premier League Kabul. Była to liga półamatorska w której występowały 12 klubów z stolicy kraju. Każdy zespół grał z sobą tylko raz w sezonie. Wszystkie mecze były rozgrywane na jednym stadionie - Ghazi Stadium mogącym pomieścić 25 tysięcy kibiców. Z powodu posiadania tylko jednego stadionu niektóre mecze trzeba było przekładać. Premier League Kabul istniała cztery lata, przez ten czas trzykrotnym mistrzem kraju został Ordu Kabul i raz Kabul Bank.

W 2012 roku Afgańska Federacja Piłki Nożnej wraz z sponsorami stworzyła ogólnokrajową ligę piłkarską składającą się z ośmiu drużyn (po jednej z każdego obszaru kraju z 32 prowincji). Ze względu na deficyt zawodników stworzono reality show Maidan-E-Sabz gdzie mężczyźni przechodzili casting i musieli zaprezentować się widzom w różnych sytuacjach. Najlepsi z nich zasilili drużyny walczące w lidze, a sam program cieszył się dużą oglądalnością w Afganistanie.

Osiem drużyn walczy między sobą od września do...października, czyli niecałe dwa miesiące. Drużyny zostają podzielone na dwie grupy w której są po cztery zespoły. Każda gra z sobą tylko jeden raz. Z każdej grupy wychodzą dwa kluby z największą ilością punktów i grają w półfinałach. Zwycięzca grupy A gra z drugim zespołem grupy B, a zwycięzca grupy B z drugim zespołem grupy A. W półfinałach rywale grają między sobą aż trzy mecze. Zwycięzca w trójmeczu przechodzi do finału, a pokonana drużyna gra mecz o 3 miejsce.

Finał rozgrywany w Kabul cieszy się dużym zainteresowaniem i średnia widzów na stadionie to 15 tysięcy kibiców. Mecz jest poprzedzony specjalną ceremonią z udziałem najważniejszych osobistości i artystów w kraju.

Wszystkie mecze są transmitowane na żywo przez dwie stacje telewizyjne: Tolo TV i Lemar TV. W dodatku jest transmisja na żywo w radiu. Oprócz tego wszystkie mecze afgańskiej ligi są dostępne w całości na platformie YouTube na oficjalnym koncie Roshan Premier League.

Głównym sponsorem ligi jest firma Roshan Telecom oraz Afghanistan Internatiol Bank. Wszystkie drużyny w lidze ubiera firma Hummel która także jest sponsorem ligi.

Ze wzgledu na to że Afganistan ciągle uczestniczy w konfliktach zbrojnych, a kraj ten jest wręcz zniszczony długoletnimi wojnami odbijało się to na piłce nożnej. Reprezentacja kraju potrafiła długimi latami nie istnieć, a co dopiero piłkarska liga. W afgańskiej historii futbolu są ogromne dziury. Władze tego kraju ostatnio jednak stawiają na tą dyscyplinę jako coś co ma zjednoczyć naród. Liga piłkarska wygląda coraz lepiej chociaż każdy jej start jest poprzedzony wielkimi staraniami sponsorów i władz państwowych, a o starcie rozgrywek kibice dowiadują się kilka tygodni przed ich rozpoczęciem.

Jest to liga specyficzna, pełno w niej amatorszczyzny ale ciągnie ją oprawa oraz coraz większe pieniądze. Dla europejczyków niektóre elementy jak dobór zawodników poprzez casting telewizyjny gdzie są zadania typu strzelanie karnych z zasłoniętymi oczami może brzmieć absurdalnie, ale w ten sposób telewizja pozyskuje kibiców i tworzy w pewien sposób celebrytów, wielu z tych chłopaków staje się idolami bo w tym wszystkim nie chodzi tyle co o aspekt sportowy co o dobrą zabawę. Potencjalni zawodnicy nie tylko są wybierani przez jury ale także i widzów którzy oceniają ich charakter i osobowość.

Liga ma także drugą ciemniejszą stronę. Mecze są ochraniane przez policję i wojsko, każdy kibic jest starannie sprawdzony przed wejściem na stadion. Dochodziło do sytuacji gdzie trzeba było użyć gazu czy kilka strzałów ostrzegawczych, często w ruch szły kamienie. Spotkania są rozgrywane w atmosferze strachu przed zamachem terrorystycznym chociaż władze robią wszystko aby niebezpieczeństwo zminimalizować.

Nie wszystkim podaba się gra na stadionie w Kabul gdzie pod rządami talibów dochodziło do publicznych egzekucji właśnie na tym sportowym obiekcie. Zawodnicy musieli wtedy grać z brodą i mieć zasłonięte nogi. Do dziś pod murawą stadionów jest wiele ofiar, a także są relacje zawodników którzy twierdzą że podczas agresywniejszej gry gdzie murawa była przekopana wychodziły ludzie kości.

Sami zawodnicy są co jakiś czas nękani przez radykalnych muzułmanów. Grożono im śmiercią za "propagowanie zachodniej kultury poprzez piłkę nożną", dochodziło do kilku incydentów z użyciem noża i podkładaniem bomb, co jakiś czas ktoś próbuje wnieść materiały wybuchowe bądź karabin maszynowy na stadion. Ze względu na dość duże siły bezpieczeństwa na stadionie zamachowcy dokonują ataków terrorystycznych w jego okolicach w dniu meczowym. W ten sposób zginęło już dziesiątki kibiców.

Mimo takich warunków ludzie się nie poddają i starają normalnie żyć. Zawodnicy mimo że są amatorami żyją na dość wysokim poziomie jak na Afganistan. Co jakiś czas pojawi się talent który wyjeżdża do bardziej cywilizowanego kraju i próbuje swoich sił w lidze pełni zawodowej i profesjonalnej. Nie są to zawodnicy robiący oszałamiające kariery i grający w topowych klubach ale odnajdują się w trzeciej lidze niemieckiej czy drugiej lidze norweskiej.

Sama Afghan Premier League nie generuje przychodów, cała zabawa jest opłacana przez władze i sponsorów, walczą o uwagę z krykietem tóry jest narodowym sportem Afganistanu. Brak w światowych mediach większych wzmianek o tej lidze, jak już jest głośno to za sprawą zamachu terrorystycznego. Czasami ktoś coś skrobnie na blogu lub nakręci kilkuminutowy reportaż w formie ciekawostki.

Jaka przyszłość czeka Afghan Premier League? To zależy od geopolityki, liga znów może w każdej chwili zniknąć na długie lata z dnia na dzień, a równie dobrze coraz bardziej się rozwijać i przeistoczyć z czasem w zawodową ligę.

#pilkanozna #afganistan może trochę #bukmacherka
Pobierz K.....r - Ktoś chciałby poszerzyć wiedze o mniej znanych ligach piłkarskich? (⌐ ͡■ ͜ʖ...
źródło: comment_hyj3qcC8zqV5VZTUloIHvYso4zjIZENs.jpg
  • 11
@KualaLumpur: O, dzięki za wspomnienia xD pamiętam jak w 1 klasie gimbazy pierwszy raz miałem do czynienia z internetem. A że nie wiedziałem wtedy jeszcze, gdzie mam wejść i co niby na tym internecie robić, a miałem wtedy fioła na punkcie futbolu, to wszedłem...na fifa.com. No i zajarało mnie to, że w tych wszystkich krajach są reprezentacje i ligi. I potem co tydzień wchodziłem na neta tylko po to, żeby spisywać