Wpis z mikrobloga

#ironmaiden #muzyka #metal

When The Wild Wind Blows to piękny i jednocześnie niesamowicie wzruszający utwór Ironów wieńczący album The Final Frontier z 2010 roku. Napisany przez Steve'a Harrisa, został zainspirowany brytyjskim filmem animowanym oraz komiksem z lat '80, które opowiadają historię starszej pary mieszkającej na wsi w przeddzień nadchodzącej wojny jądrowej. W interpretacji zespołu przebieg wydarzeń jest jednak zmieniony w stosunku do oryginału, prowadząc słuchacza do poruszającego zwrotu akcji w ostatnich wersach. Wersach, w których okazuje się, że bohaterowie chcąc uniknąć cierpień postanowili zawczasu odebrać sobie życie, myląc naturalne trzęsienie ziemi ze spodziewanym atakiem.

W utworze drażnił mnie wers "they mistook an earthquake for the fallout" sugerujący, że fallout, a więc opad radioaktywny, jakkolwiek objawia się wstrząsami. Drażnił mnie do czasu, gdy obejrzałem oryginalny film "When The Wind Blows". Bohaterowie są tam prostymi ludźmi, którzy swoje przygotowania do nadchodzącej katastrofy opierają na rządowej ulotce, mało rozumiejąc z istoty czekających ich wyzwań. Ich niezamierzona ignorancja jest jednym z tematów przewodnich filmu, pokazywana gdy nieustannie zastanawiają się czym właściwie ten cały "fallout" jest, na każdym kroku chłonąc radioaktywny popiół.

Miłego słuchania! :)
  • 1