Wpis z mikrobloga

@Zielonypan45: Polaryzacyjny do obserwacji księżyca, najlepiej dwuelementowy żeby regulować jasność. Jeśli chodzi o filtry mgławicowe, to UHC uwydatni najwięcej obiektów. Następny w kolejce jest OIII. Na filtrach mgławicowych nie warto też oszczędzać, różnice są kolosalne. Na początek poleciłbym Ci Orion Ultrablock.
Poczytaj sobie również tutaj i tutaj
Na filtrach mgławicowych nie warto też oszczędzać, różnice są kolosalne.


@Zielonypan45: To zdecydowanie prawda, ale... Nie wiem czy jest sens kupować np. Lumicona do ośmiocalowego teleskopu, bo używany kosztuje tyle co sam teleskop. Jeśli masz pieniądze bierz Lumicona OIII i UHC bez wahania, jeśli szukasz czegoś budżetowego to poszukaj filtrów Baadera. Różnica jest, ale jest ona tym wyraźniejsza im większe masz lustro. Ewentualnie właśnie wspomniany przez @khurghan Orion Ultrablock, bardzo dobry
@khurghan:
- Lumicon UHC: uniwersalny szerokopasmowy filtr, podnosi kontrast
- Lumicon OIII: wąskopasmowy głównie do mgławic planetarnych (ale nie tylko), dobrze sprawia się pod miejskim niebem
- Baader Neodymium: co prawda nie do mgławic, ale bardzo fajnie poprawia kolorystykę planet, zwłaszcza nisko nad horyzontem

Lumicony są najlepsze na rynku. Jeśli za drogie, to fajnie działają też Astronomiki. Filtrów mgławicowych Baadera bym unikał - o wiele gorszy kontrast.

Dla koneserów fajny jest
@Zielonypan45 jezeli chodzi o H-beta to mam ES 2", tak jak@namrab pisał ten filtr jest przede wszystkim do mgławic wodorowych, na przyklad Irys, Choinka, Koński Łeb, jednak zakładam, że w 8-calach tej ostatniej nie zobaczysz. Nawet w 16-calach jest dość trudna do wyłuskania z tła (Jeżeli uda mi się trafić na dobre warunki w któryś weekend w tym sezonie to mogę jeszcze spróbować sprawdzić ten filtr w syncie 8 i zdać recenzję,