Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #ogrzewanie
Siemano. razem z różowym jestesmy na etapie wyboru projektu domu i mamy dylemat nad wyborem kotła. czy ktos z was siedzi głeboko w temacie i moze cos polecić? plusy i minusy waszych kotłow. oraz szukam dziennikow budowy i pamiętników innych mirasow z samodzielnej budowy domu czy systemu gospodarczym.;) dzieki i pozdro dla nocnej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 14
@Quelcik: jak nie macie problemów z przyłączem (czas oczekiwania, cena przyłącza i inne problemy) to bierzcie gaz.

Przy dobrze ocieplonym domu kotły na ekogroszki itp.. mijają się z celem - niewiele mniejsze koszta ocieplania a jeżeli weźmie się pod uwagę ile roboty przy tym i syfu to już w ogóle to nie ma sensu.

Pompa ciepła to duża inwestycja na wejściu - pytanie czy jesteście na to gotowi.
@Quelcik: przede wszystkim sprawdź czy nie jesteś zagrożony zakazem palenia paliwami stałymi - pewnie jesteś jak 95% powierzchni Polski

pytanie jakie fundusze, jakie uzbrojenie terenu, itd.
@megawatt: @Vojak, przyłacza odpadają, mam tylko wodę i prąd. ale za to potężną działke bez ograniczeń i moge postawić zbiornik.
pompy ciepła raczej odpadaja, posiadam info z kilku wiarygodnych zrodeł ze to lipa.
a co myslicie o panelach słonecznych na dachu?
a co myslicie o panelach słonecznych na dachu?


@Quelcik: panele w zimę nie zapewnią Ci ogrzewania

pompy ciepła raczej odpadaja, posiadam info z kilku wiarygodnych zrodeł ze to lipa.


@Quelcik: nie lipa, tylko musi być odpowiedni dom (bardzo niskie straty energii), dobrze wykonany i dobrze zainstalowana pompa - czyli to samo co w przypadku klasycznego ogrzewania tylko tam nie czujesz, że jest zrobione źle (tylko za to płacisz)
@Quelcik: to podobna sytuacja jak u mojej siostry i szwagra - wprowadzili się niedawno, mieli problem z przyłączem gazu i jedyna racjonalna decyzja to była pompa ciepła powierzchniowa.

Przy czym tak jak mówi @megawatt dom musi być bardzo dobrze ocieplony i wykonany. Siostra pracuje w oknach i drzwiach więc tutaj mieli trochę łatwiej.

Efekt? Pompa radzi sobie bardzo dobrze - przy większych mrozach, które były po -15/-20 stopni pompa pracowała na
@Quelcik: ja ogrzewam ekogroszkiem i chyba najbardziej z tego powodu przeżywają ci co grzeją gazem. Już mi się nie chce słuchać jaki to niby "syf" jest przy tej metodzie i ile przy tym "roboty". Nie jest to metoda bezobsługowa, ale nie popadajmy w skrajność, ja zimą chodzę do kotła 3x w miesiącu, jeden zasyp podajnika to 10dni bezobsługowej pracy. Zasypanie 7-8 worków i wybrabie popiołu to góra 15min, paczka rękawiczek lateksowych
@Quelcik: Jak nie chcesz sie bawic w różne skomplikowane i przy tym kosztowne systemy, to bierz kocioł na ekogroszek (tylko taki lepszy, z żeliwnym ślimakiem). Taki przepala wszystko i ekogroszek i miał, i nawet jakby nadeszły jakies czasy z zakazami palenia weglem, to przepali także zboża czy pellety.

I nie, nie jest jakos bardzo upierdliwy czy pracochłonny.
RAz na tydzien uzupełniasz zasobnik paliwem i opróżniasz popielnik z popiołu, chyba ze mega
@Quelcik: ja jestem jak najbardziej za panelami. Za 30 000 zł możesz mieć instalację 10 kWp, która rocznie wyprodukuje 10 000 kWh energii. To czego nie zużyjesz na bieżąco "magazynujesz" w zakładzie energetycznym i odbierasz 80% zmagazynowanej energii w zimie.
Według mnie koszt niewiele droższy albo porównywalny z piecem (piec, komin, przestrzeń na kotłownię), a w efekcie końcowym masz ogrzewanie za darmo.

Jakiej wielkości dom i jakie zapotrzebowanie na energię?
@nunu85: już bez przesady z tymi pelletami i zbożami, można to spalać w mieszkankach z ekogrochem, ale jako paliwo podstawowe to nie będzie takie cudowne.
@Quelcik: piwnica też ogrzewana? Opłaca ci się podpiwniczenie?
Ma być podłogówka czy grzejniki? Wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać i jakie masz fundusze, przy 150m2 można wepchnąć tam od biedy jakiś mały kocioł podajnikowi tylko pytanie czy chcesz bawić się z węglem? Pompy ciepła
@Quelcik: @turok2016: piwnica jest słaba koszt jak piętro, użyteczność jak szopa.
Jeżeli zbudujesz dom w miarę energooszczedny o zapotrzebowaniu rzędu 50kWh/m2/rok to będziesz potrzebować 7500kWh energii w sumie. Czyli instalacja PV 10kWp się sprawdzi idealnie (w najgorszym wypadku będziesz mieć z niej 8000kWh energii).

Możesz zrobić podlogówkę wodną (z kotłem elektrycznym) albo druty grzejne w podłodze. Ewentualnie grzejniki ścienne.

Pompa ciepła w takim wypadku nie ma racji bytu, bo swoje
@turok2016: @Djelon wiem ze w dzisiejszych czasach sie odchodzi od piwnicy ale i ja rozowy mamy plan na nia bo sauna,"robocza łazienka" siłownia i letnia kuchnia, i najwazniejsze moje marzenie czyli bar :D
ogrzewanie chce podłogowe i to raczej wodne,w (moze w jakiejs klitce elektryczne dla eksperymentu)plus grzejnik w łazience. a w piwnicy był plan ze zwykłe grzejniki.
no nic, wielkie dzieki, jak wybiore dokładny projekt domu i bede znał zapotrzebowanie