Wpis z mikrobloga

#elektronika #naukaprogramowania #arduino

Czołem, potrzebuję zbudować sobie monitoring kotłowni (przemysłowej). Jest tam cieplomierz, liczniki oleju, różne przetworniki przepływu, czujki temp, wskaźnik poziomu oleju itd. To ma być dla mnie nauka od podstaw, ale docelowo ma mi to ułatwić pracę. Jaki mikrokontroler będzie się do tego nadawał? Od czego najlepiej zacząć? Podstawy podstaw programowania znam, kwestia przypomnienia. Oczywiście zacznę od literatury. Arduino?
  • 8
@jonzi ESP ma WiFi, dzięki czemu łatwiej połączysz się do sieci. W przypadku Arduino miałbyś najpewniej połączenie przewodowe do Ethernetu i to przez moduł. Mniej problemowe będzie ESP. Proponowałbym Ci kupić płytkę tego typu: https://nettigo.pl/products/modul-wifi-nodemcu-v3-lolin-esp-12e?gclid=EAIaIQobChMIiKyxk6i94AIV0-eaCh2mEwo5EAAYASAAEgLMIfD_BwE

Dobrze poczytaj o pomiarach impulsowych, na początek popróbuj nabijać impulsy przyciskiem itd. Poczytaj co to pullup, jak zabezpieczyć wejścia przed przepięciami (bo będziesz miał przewody parometrowe do tych liczników pewnie), jak wykorzystać optoizolator do tego celu. Jako
@jonzi niestety nie podam Ci konkretnego kursu. Do Arduino Forbot robił fajny kurs, możesz się posilkować. Żeby jednak programować ESP w Arduino IDE, musisz zmienić kilka ustawień - myślę, że trafisz łatwo na odpowiednie źródło by dowiedzieć się co zrobić ;).