Wpis z mikrobloga

1/100 Kolejna setka do wspólnego przeżywania na mirko, tym razem chciałbym przedstawić setkę rzeczy kojarzących mi się z młodością, czyli późne 80 i 90 lata, co mi najbardziej utkwiło w pamięci, głównie filmy, seriale, bajki, ale też zabawki czy inne przedmioty lub wydarzenia, liczę, że nie tylko sobie przypomnę te dobre czasy :)

A zacznę od kolekcji Tazo, które to namiętnie zbierałem, wymieniałem i grałem, jak też i wiele innych rzeczy z kumplami, z których to najwięcej miałem przy okazji pokemonów, a przypominają mi się często, bo córka teraz ma fazę na pokemony i muszę z nią udawać walki, grać w Pokemon Red/Gold a także zbierać poki w Go oraz oglądać kolejny już sezon poków w tv:)

Tazo to gra na krążki, wywodząca się z Japonii, gdzie nazywała się menko (mehn-ko). Gracze używali udekorowanych krążków ceramicznych, drewnianych lub ołowianych. Gra przybyła na Hawaje wraz z japońskimi emigrantami gdzie oryginalne krążki zostały zastąpione papierowymi lub kartonowymi wkładkami do kapsli butelek mleka. W latach 70 XX wieku jedna z hawajskich mleczarni wydrukowała litery "POG" na kartonowych "uszczelkach" promując w ten sposób nowy napój "POG" (passion fruit, orange, guava) co dało tej grze jej angielską nazwę.

Współcześnie krążki tazo znajdują się w specjalnych paczkach promocyjnych z np chipsami (zwłaszcza przez Frito-lay) lub są sprzedawane osobno. Tazosami rzucało się lub porównywało skille. Tazo każdego gracza ustawiane są w kupkę, w którą każdy z uczestników próbuje rzucić innym tazo tzw. zapperem. Tazo, które się obrócą na drugą stronę, są wygrane przez gracza, który rzucił nimi.

W każdym razie miałem tych żetonów mnóstwo, trzymałem je w specjalnych tubach i często wyjmowałem, by pograć z siostrą, były różne, także metalowe, nie tylko oczywiście pokemony. Niestety jak większość swoich skarbów przekazałem je w młodsze ręce.

#100wspomniensinusika #nostalgia
Pobierz sinusik - 1/100 Kolejna setka do wspólnego przeżywania na mirko, tym razem chciałbym ...
źródło: comment_cWKrna09f9HsKW0J5Lfegbceav2z7EKL.jpg
  • 8
@gien: A niech będzie i równo 2000 :) cakłiem możliwe, bo pamięć już nie ta, choć jako żywo pamiętam wymianę tazosów z kumplami ze szkoły :) może i Star Warsami się wymienialiśmy :)