Wpis z mikrobloga

Kapitalizm nie pokonał komunizmu, ponieważ był bardziej etyczny, ponieważ wolności jednostki są święte lub ponieważ Bóg był zły na pogańskich komunistów. Kapitalizm wygrał zimną wojnę, ponieważ rozproszone przetwarzanie danych działa lepiej niż scentralizowane. Centralny komitet Partii Komunistycznej po prostu nie mógł poradzić sobie z szybko zmieniającym się światem pod koniec XX wieku. Gdy wszystkie dane są gromadzone w jednym tajnym bunkrze, a wszystkie ważne decyzje podejmowane są przez grupę starszych aparatczyków, to mogą produkować bomby jądrowe, ale nie stworzą Apple lub Wikipedii.

~Yuval Noah Harari

#cytaty #antykapitalizm #antykomunizm #libertarianizm #4konserwy
  • 15
@tallman: Nikt ci nie stworzy Apple jeżeli nie otrzyma nagrody za to.


Przy czym bodźce jednak musi stwarzać Państwo. Tak, jak było w przypadku wyścigu w kosmos. Koszty i ryzyko które należało ponieść byłoby nie do udźwignięcia przez firmy prywatne.

Dlatego socjalizm nie działa bo zniechęca ludzi do własnych inicjatyw. Zdecentralizowany komunizm upadłby tak samo jak scentralizowany.


@Drakii:
@motaboy: Zły przykład wyścig w kosmos był całkowicie nieracjonalny i kierowany jedynie przez czynnik propagandowy. Korzyści naukowe były nieporównywalnie mniejsze od kosztów. Prywatny sektor wszedłby w podbój kosmosu gdy stan technologiczny gwarantowałby rentowność po przez zyski z górnictwa lub turystyki.
@motaboy
@animelover_97 wyścig w kosmos bardziej mi przypomina ambitne plany Stalina, który spowodował głód na Ukrainie żeby nie odstawać w wyścigu zbrojeniowym. Państwo nie dysponuje kapitałem tak racjonalnie jak firmy prywatne. Obie te sytuacje nie poprawiły życia przeciętnych mieszkańców, choć musieli za nie zapłacić. To już drogi są lepszym przykładem ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Drakii: @tallman: ciekawe spojrzenie, w sumie to nigdy nie myślałem o tym w ten sposób. Zastanawiałem się tylko "jakim cudem prywatny sektor by tego dokonał", ale faktycznie najprawdopodobniejsze jest to, że zwyczajnie by tego nie zrobił jeśli nie byłoby to racjonalnym wykorzystaniem zasobów.
@Drakii: no spoko, szkoda, że cały najważniejszy postęp techniczny się dokonuje zawsze na uczelniach, a nie na wolnym rynku. I nie, SpaceX to nie jest przykład tego jak wolny rynek jest lepszy od państwa, bo cały prywatny przemysł kosmiczny opiera się na absurdalnej ilości wiedzy wyprodukowanej przez naukowców w NASA (czy ichni odpowiednik w ZSRR). Reszta przemysłu nie jest inna. Które niby korpo by badało wysokotemperaturowe nadprzewodniki? Jaka firma opracowałaby CRISPR?
@voor: Większość sprzętu który masz w domu wymyślił wolnym rynkek żarówki lodówki telewizory itd. Nawet jeżeli coś wymyśli państwo to potem i tak sektor prywatny to dalej rozwija. NASA jak na tony pieniędzy jakie USA tam wrzuciła i tak za mało wynalazła.
@voor: państwowe firmy i agencje nie płacą podatków i nie muszą się zbytnio martwić o swój budżet. To ich jedyna przewaga. Skoro NASA dysponuje tą samą wiedzą co SpaceX to czemu zatem aby wystrzelić ładunek z Falcon Heavy na orbitę, trzeba wyłożyć ok. 90 mln dolarów, podczas gdy użycie konkurencyjnej Delty IV Heavy kosztuje mniej więcej 350 mln dolarów? Delta jest przy tym w stanie wynieść dwa razy mniejszy ładunek? Bo
wyścig w kosmos bardziej mi przypomina ambitne plany Stalina, który spowodował głód na Ukrainie żeby nie odstawać w wyścigu zbrojeniowym


@tallman: iście poetyckie określenie na czystkę etniczną, politbiuro byłoby z ciebie dumne gdybyś dla nich pracował.