Wpis z mikrobloga

Cześć ponownie drodzy Pecetowcy! Potrzebuję waszej rady. Znacie jakieś ciekawe poradniki lub testy chłodzeń wodnych do PC? Jednak nie tych All in One tylko normalnych. Szukam jakiś materiałów, ale mam problem znaleźć, mogą być również w języku angielskim. Myślałem nad zmianą chłodzenia na wodne właśnie, jednak nie mam pojęcia jak obecnie wygląda w tej tematyce rynek, co jest godne polecenia, co jest wydajne przy jednocześnie dobrej opłacalności cenowej.
#pcmasterrace #komputery
  • 11
@achtunki: zobacz filmiki GamersNexus i Jayz2Cents na tubie. W ciągu ostatnich 2 lat przewalili sporo różnych modeli + Jay wielokrotnie pokazywał składanie kompów z CLC, robił FAQ i takie tam. Ja właśnie ma wydany kurierowi kit od EKWB. Będę roił pierwszego custom loopa w życiu. Mogę dać znać jak wyszło ale to pewnie w przyszły weekend (procedura zalewania którą chcę zrobić trwa z testami 3 dni ale za to jest najbezpieczniejsza).
@keton22: A to zobaczę sobie, niektórzy na GamersNexusa marudzili, ale to pewnie tylko takie gadanie puste było. Jak złożysz to wołaj, chętnie zobaczę co i jak, może też jakiś pomysł dzięki temu wpadnie.
Jakby ktoś w przyszłości szukał podobnego tematu, to z tego co widziałem i przeczytałem zdecydowałem się na gotowy zestaw, jednak nie All in One. EK Water Blocks EK-KIT RGB 360. W testach wypadł bardzo dobrze, nie ma do czego się zbytnio przyczepić.
@achtunki: ja właśnie poskładałem swój kit od EKWB. Powiem tak dla GPU wynik warty każdego centa. 50C po godzinie stress testu 3d marka, karta boostuje na maxa na sztywno i jeszcze mogłem na szybko dobić 30MHz w porównaniu z OC które miałem poprzednio.
Ale co do CPU nie widzę specjalnej różnicy w stosunku do AIO. Niby w OCCT po pół godziny osiąga 72C czyli o 10 mniej niż poprzednio. Za to
@keton22: Składałeś sam zestaw czy brałeś ten gotowiec od EKWB? Zdejmowałeś czapeczkę z procka? Wymieniałeś fabryczną pastę pod czapką czy nie? A jaką pastę na procka dałeś? Zwykłą silikonową czy jakiś ciekły metal?
@achtunki: Zestaw składałem przez konfigurator na stronie jedyne co zmieniłem to dałem jeden radiator grubszy (2x280 28+42mm) i kupiłem złączki żeby zrobić drain port i fill port (standardowo nie ma).
Mam lutowanego procka. Możesz mieć rację że problemem jest tempo wymiany ciepła pomiędzy CPU a blokiem ale dalej na AIO miałem lepsze temperatury.
@keton22: A jaki masz procesor? Na tych zepsutych po wymianie gluta ludzie mają 70, ale po mocnym oc i w stresie na maksa trwającym po 2 godziny.
A chłodnica w AiO jaką miała wielkość?
@achtunki: mam 9900K. Delidu tego nikt się nie podejmie a zapaleńcy na tubie jak gamersnexus którzy zrobili go i tak pokazywali 2-4 stopnie różnicy na ciekłym metalu. Za to ryzyko uszkodzenia procesora jest spore (zdaje się der8auer robił film jak uszkodził lutowany procesor z 9 serii a to jest specjalista w temacie). Gdybym miał tu problem miałbym go też na AIO. Poszukałem trochę na necie i to może być wada fabryczna
@keton22: 9900k ma poprawiony glut względem 8xxx więc to nie problem. Mogą być takie powody: pompka nie pompuje prawidłowo wody, blok wodny ma za małą powierzchnię wymiany na taki procesor (ale to odpada, bo AiO było mniejsze i dawało radę) albo pasta nie pomaga dostatecznie szybko oddawać z cpu ciepła do układu chłodzenia. Silikonowe pasty są gorsze do chłodzenia wodnego, bo mają mały współczynnik wymiany ciepła, a jak ktoś ma jeszcze
@achtunki: 9900K ma lut nie glut :) Gal, srebro i coś tam jeszcze. Pastę mam Termal Grizzly Kryonaut i dotąd zawsze się sprawdzała. Zresztą EKWB dorzuca ją do swoich bloków CPU. Co do aplikacji to nie twierdzę że jestem specem ale mamy tu kontrolę wewnętrzną - AIO i blok GPU też smarowałem i jakoś dało radę zrobić to dobrze.
Pompka pompuje ok. Uwierz że to widać. Ale to jest dobry trop
@achtunki : wychodzi że byłem dzbanem i nie zainstalowałem bloku do końca dobrze. EK Velocity najwyraźniej wymaga dokręcania śrub na raty po kilku cyklach grzania. Dzisiaj się okazuje ze jest duży luz pomimo że wczoraj było dokręcone do oporu. Od razu temperatury w CB spadły do ~68C i co ważne nie uciekają. Także zwróć uwagę u siebie bo schemat montażowy bloku będziesz mieć ten sam.