Wpis z mikrobloga

Jest jakiś sposób na podniesienie wydajności #laptop jeśli jeszcze nie jesteśmy gotowi na formata, który ostatni raz był prawie 2 lata temu? Ccleaner używam i to chyba tyle jeśli chodzi o jakieś czyszczenie. Chciałem pograć jednak czuję wyraźny spadek wydajności. 10 lat temu bym nie pytal... starość nie radość. Z góry dziękuję. #laptopy #lenovo #pcmasterrace
  • 35
@K4rpik: -ccleaner + odkurzacz (taki program),
-oczyszczanie dysku > oczyść pliki systemowe
-obczaj co możesz usunąć ze swoich plików
-jak juz oczyścisz to defragmentacja dysku (program auslogics disk defrag, wchodzisz w settings>algorithms>i zaznaczasz move system files to the beginning disk
Teraz w głównym oknie programu klikasz na ptaszek przy defrag i wybierasz Defrag&Optimize (może potrwać nawet kilka godzin, możesz przerywać i wznawiać)

-Drugi program to auslogics registry cleaner
-Potem auslogics registry
@equu Defragmentacja ma sens tylko przy HDD z powodu jego budowy. Przy SSD nie ma żadnego efektu na wydajność, a nadto może skrócić jego żywotność.
@Gawith_Apricot bardzo Ci dziękuję, mam pytanie z racji sugerowanej defragmentacji raz w mcu. W takim razie jest to kompletnie niezależny proces od formatowania dysku? Połączenie w/w (tj. def/format) da lepsze efekty czy def. jest ważna dopiero przy zaśmieconym kompie?
@equu Defragmentacja "układa" pliki na dysku tak żeby dysk miał do nich szybszy dostęp. Bardzo łopatologicznie pisząc. Jeśli sformatujesz dysk i postawisz system na nowo to nie będzie czego "układać" ;)

Od siebie nie polecałbym programów tylko defragmentację przez narzędzia Windowsa.
@equu: użyj tego auslogicsa do defragmentacji, jeden z najlepszych programów, ja już z 10 lat na nim jade, cały czas aktualizowany, oprócz defragmentacji przeniesie też pliki systemowe (folder windows) na początek dysku tam gdzie dostęp do plików jest najszybszy)
@equu: Dysk caly czas ulega fragmentacji, bo cały czas się zapisuje i usuwa pliki. Jak ściagasz plik z neta to dysk go zapisuje "byle" gdzie ma wolne miejsce, wiec plik może być podzielony że jego część będzie na początku dysku, kolejna w środku a kolejne części gdzieś indziej. Defragmentacja scali plik żeby bloki/klastry na których jest zapisany były po kolei, a za nimi kolejny plik, a za nim jeszcze inny.
Jakbyś