Wpis z mikrobloga

#f1

Mam pytanie. Moze glupie, moze mondre- nie wiem.

Dlaczego kierowcy F1 maja przycisk na kierownicy do rozmawiania ze swoimi zalogami zamiast po prostu transmitowac to co mowia 24/h, albo po prostu uzyc wbudowanej detekcji glosu, wiec nie musieliby sie dekoncentrowac na wciskaniu przycisku?
  • 11
@Hasz5g: po prostu to ich nie dekocentruje, tak samo jak i kilkadziesiąt innych kliknięć i przekręceń rożnymi pokrętełkami w trakcie okrążenia. No i zazwyczaj rozmawiają na jakiejś prostej, ewentualnie na odcinku wymagającym mniej uwagi
@Laszl0 @zigizyg nie wiem czy jest tak w F1, ale są systemy mikrofonów różnicowych (tak to się chyba nazywało), gdzie jeden mikrofon służy do odbioru głosu operatora, a drugi odbiera dźwięki otoczenia, następnie dźwięk z dwóch mikrofonów jest poddawany modyfikacji skutkującej wyciszeniem hałasu odbieranego z dwóch mikrofonów i pozostawieniu częstotliwości głosu operatora.
@lubie_rower i ile waży taki system, mniej niż guzik na kierownicy i kabelek z mikrofonem i słuchawkami?

A nadawanie non stop miałoby sens tylko w jednym kierunku, od kierowcy do garażu, tym niemniej mając na uwadze pobór mocy nadajnika i zakłócenia fal jakby wszyscy tak nadawali to w formule jeden by nie przeszło.
@lubie_rower: Przecież tłumaczę Ci, że to nie jest kwestia wielkości urządzenia. Odszumianie w F1 jest stosowane od dawna, tylko nie jest efektywne z racji tego, że przepływ powietrza przy ponad 250km/h generuje hałas o wartości ponad 100dB. Wyciszenie w kaskach jest już na tak wysokim poziomie, że ciężko będzie coś więcej z tego wycisnąć. Jeśli chcesz sobie to uzmysłowić, to poproś kogoś żeby ci cały czas dmuchał w mikrofon, a sam
@PiotruTV: Nie chcę się spierać o taką pierdołę, ale trochę się nie zrozumieliśmy :) Mikrofon różnicowy jest to wynalazek polegający na sprzężeniu 2 mikrofonów w przeciwnej fazie. 1 od strony nadawcy 2 od strony tła, więc dmuchane w F1 jest głównie do mikrofonu od tła. W efekcie tło zostaje wyeliminowane nie na poziomie odszumiania cyfrowego, tylko na poziomie mieszacza w radiostacji. Sprawdza się to przy natężeniu hałasu 85-115 dB albo i