Wpis z mikrobloga

#photoshop #affinity #grafika

Używam Photoshopa i myślę o przejściu na nowszą wersję, ale ze względów zawodowych w moim przypadku przejście na Creative Cloud jest wykluczone. Bawię się Affinity Photo, które wygląda naprawdę konkretnie, ale utknąłem teraz na skrótach klawiaturowych w menu z lewym ALT (Windows).

Wydaje się, jakby większość była niedostępna. Przykładowo ALT+V i potem L działa (View->Rotate Left). Ale większość pozycji w menu nie ma podświetlonej litery skrótu. W Photoshopie, żeby użyć Trim Image wybierałem ALT+I, R no i Enter i taką grafikę jak w załączeniu mam idealnie wykadrowaną w ułamku sekundy.

W Affinity Photo tę funkcję pełni Document->Clip Canvas. ALT+D wyświetla menu Document, ale żadna z pozycji poniżej nie ma podkreślonej litery.

Oczywiście wiem, że mogę sobie przypisać własny skrót klawiszowy, ale nie o to chodzi, wolałbym w ten sposób. W Photoshopie niezależnie przy którym komputerze pracuję, ALT+I, R, Enter zawsze robi to, co chcę. Nie muszę zastanawiać się nad nowymi skrótami klawiszowymi i ich ustawiać na każdym komputerze.

Jest możliwość wywoływania dowolnej pozycji z menu w Affinity Photo przy użyciu skrótów klawiatury?
Pobierz Mordeusz - #photoshop #affinity #grafika 

Używam Photoshopa i myślę o przejściu na...
źródło: comment_t0RdMeexNReNYjB5RHmdb52i6jVQJZcy.jpg
  • 4
@Mordeusz: Działa to identycznie jak w PS, po prostu część funkcji (pewnie tych mniej używanych) nie ma przypisanego dodatkowego klawisza. Pamiętaj że Affinity nie jest klonem PSa - robi to po swojemu ;)
A i kreseczki oznaczające przypisaną literkę pojawiają się tylko po otwarciu menu za pomocą alt + klawisz (zresztą tak samo jak w PS).
@funeralmoon Wiem, że po swojemu. Już się nauczyłem płynnie zmieniać wielkość i twardość pędzla albo do tego, że dynamiczny zoom jest po naciśnięciu spacji i później Control, nie działa gdy razem jak w PS.

Ale skróty menu z alt to funkcja systemu i powinna działać w każdym programie z paskiem menu. Ta funkcja działa identycznie, ale nie widzę sposobu jak ją i inne wywołać sama klawiaturą bez ustawiania skrótu samemu.

Wiem, że