Wpis z mikrobloga

Opłaca się zostać maszynistą? Da się z tego utrzymać? Średnio maszyniści podobno zarabiają po 4/5k brutto, ale to rzecz jasna, tyle wyjdzie pewnie jak się w zawodzie więcej posiedzi. I jeszcze najważniejsze trzeba być jakimś orłem z matmy/fizyki? Słyszałem opinię, że co nieco trzeba wiedzieć ( ͡° ʖ̯ ͡°)

W jakimś stopniu interesuje mnie kolej, przegrane setki godzin w Train Simulator (XD), nie przeszkadza mi też, że stosunkowo zawód ten jest stresujący i trzeba być odpowiedzialnym. Chciałbym nim zostać, bo wiem, że po prostu cieszyłbym się z tej fuchy.

#kolej #pociagi #pkp #maszynista
  • 69
@Pafeuuu: dobrze by bylo wiedzieć coś wcześniej, najlepiej ogarnać instrukcje ze strony PLK. Nie sugeruj się wiedzą i doświadczeniami mikoli, sam pomyśl czy chcesz to robic i czy sie nadajesz. A na licencji i tak są tylko podstawy
@LRF1000W Od gimnazjum chciałem maszynista zostać, więc i tak chęci są i będą. Musiałbym tylko zadać sobie pytanie czy się nadaje. Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć po kursie, jak wygląda sprawa z zatrudnieniem?
@Pafeuuu: jak Cie wezmą na kurs dofinansowany to od razu masz do podpisania lojalkę na parę lat, więc teoretycznie nawet mogą Cie pozmuszać byś przejeździł kilka lat w danej firmie.

Ale cały proces szkolenia do momentu kiedy sam zaczniesz jeździć to może być nawet parę lat, a i na warsztacie pewnie sobie coś popracujesz w międzyczasie.
@LRF1000W: A kwestia zarobków też odstaje? Ostatnie już pytanie też, jakbym miał jakąś małą wadę wzroku i bym poszedł na laserową korekcje to mogę nadal ubiegać się?
@Pafeuuu: Chyba ciężko określić zarobki. Zależy jaki przewoźnik, jaki wymiar pracy, jakie możliwości ,,wyciągnięcia'' maksymalnej pensji przy jakim poświęceniu.
Moim zdaniem maszynista w pociągach dalekobieżnych np Intercity powinien zarabiać z 10 tys na rękę. 7-8 to powinna być taka norma bez jakiegoś pompowania nadgodzin. A znając życie jest pewnie dwa razy mniej.
To jest bardzo odpowiedzialna praca. Uważam, że w prestiż i wizerunek zawodu jest też bardzo zaniedbany. W cywilizowanych krajach
@Pafeuuu najwiekszy problem to przejsc badania, reszty sie nauczysz. Jesli chodzi o zarobki na poczatku to na wiecej niz 4000 nie ma co liczyc, przynajmniej u najwiekszych pracodawcow, w skmach i prywatnych bedzie lepiej.