Wpis z mikrobloga

Hola, dawno nie było #paleoart, więc przyszłam wspomóc.

Vetulicola - jak widać, definitywnie nie dinozaur. To rodzaj najprawopodobniej niedużych osłonic (zwierzątek, o których w życiu nie słyszeliście - ale np. te małe w Bałtyku są częścią zooplanktonu), ale czasami zalicza się je do stawonogów, strunowców czy wtóroustych (czyli np. zwierzaczkow takich jak rozgwiazdy). Aktualnie już w całości wymarły. Vetulicola żyły w okresie wczesnego kambru, mniej więcej 525-514 mln lat temu.

Generalnie Vetulicola były symetrycznymi stworzeniami, których ciało chronione było karapaksem (pancerzem grzbietowym); były obłe, wręcz wrzcionowate, miały ogonek i wielką gębę. Zapewne były filtratorami (czyli odfiltrowywały pokarm z wody jak krewetki) albo detrytusożercami (a wygooglajcie sobie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) Paleontolodzy zakładają, że dorastały do maks. 9 cm. Ogółem nie robiły nic ciekawego, poza tym, że wyglądają kosmicznie - dlatego w sumie je wrzucam ¯_(ツ)_/¯

Obeazek znalazłam tutaj.

#paleontologia #paleontologiaboners #paleo #biologia #zwierzaczki no i niechże będą #dinozaury
Pobierz Tiszka - Hola, dawno nie było #paleoart, więc przyszłam wspomóc.

Vetulicola - jak ...
źródło: comment_Gjd02HJBu2UvI1d8fOv0MTFSrHd6Nl5s.jpg
  • 5
( ʖ̯)

czasami zalicza się je do stawonogów, strunowców czy wtóroustych (czyli np. zwierzaczkow takich jak rozgwiazdy).


@Tiszka: Osłonice są z automatu strunowcami, a strunowce są z automatu wtórouste. Tak dla innych czytających, bo trochę niejasno to napisałaś.