Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty #bitcoin #blockchain #libra #facebook może nawet #gruparatowaniapoziomu
Wielu ludzi dostrzega w Librze tylko #!$%@?ą pseudo kryptowalutę i Marka Zuckerberga jako kryptoantychrysta.
Ja nie, ja nawet mam bardzo duże nadzieję i kibicuję temu, by pokonała ona pewne trudności i miała swoje 5 minut nawet i hegemonii.

Uważam, że to bardzo dobrze, że to powstaje. Szczególnie dobrze jeżeli faktycznie dojdzie do tego, że będzie się tym dało płacić wszędzie tak jak w Polsce BLIKiem, a tak mniej więcej zrozumiałem cel tej krypto (+ jakiś pierololo o krajach 3 świata gdzie prawie nikt nie ma jak mieć konta w banku, więc można na tym zrobić opinię czegoś dobrego.)

Dobra, zanim zaczniemy od tłumaczenia czemu uważam, że to dobrze, to zacznę od tego czemu nie uważam, że to aż tak źle jak mówią inni.
Nie jest tak źle jak się wydaje bo:

Primo nie tylko facebook, ale dużo firm z świata krypto w tym np. coinbase będzie dużymi udziałowcami fundacji która będzie tym zarządzać.

Secundo w statucie jest o tym, że obiecują (xDDD³³²³²) że nie będą używać tego do profilowania nawet w celach marketingowych (no tu łatwo się rozbawić znając przeszłość facebooka i wyobrazić sobie, że będą to robić tak by nie było widać, że to robią, lub "nieświadomie umożliwią to jakiejś jednej konkretnej firmie, która przez przypadek znajdzie na to sposób". Ale fakt, że to jest w statucie to też sporo, bo bynajmniej nie będą mogli tego użyć jako oficjalnego dowodu na coś)

No i po trzecie, ja i tak nigdy z tego nie skorzystam, co najwyżej gdzieś to zaimplementuję.

Ale na razie powiedziałem, czemu to nie aż tak źle. A dlaczego "bardzo dobrze"?
No bo ludzie od krypto czy tam samego bitcoina nie potrafią przekroczyć pewnych granic, nie ma wielu bardzo potrzebnych rozwiązań prawnych i ogółem to co chce zrobić ta fundacja (z bodajrze 1/10 udziału facebooka) wymusza na nich forsowanie rozwiązań prawnych które przetrą drogę prawdziwym krypto. To będzie uchylona brama do przekroczenia pewnych barier z którymi aktualnie społeczność około-kryptowalutowa sobie nie radzi.

Drugi powód dlaczego to bardzo dobrze:
Ludzie którzy nie ogarniają nic z świata kryptowalut naprawde pomimo wielkiego trudu włożonego w swoje procesy myślowe, będą mieli problem z dostrzeżeniem różnic między "krypto" od facebooka, a krypto które my byśmy określili tym mianem.


A to, że niezorientowani będą myśleli, że to z grubsza to samo jest ekstra w momencie, gdy "krypto od złego facebooka" przetrze szlaki, wypromuje się i pokaże jak łatwo i skutecznie da się używać "krypto" do płacenia wszędzie.
Potem przyjdą ci ludzie, którzy sprawią, że bitcoin i inne krypto (ja kocham monero np.) przejdą swoją drogę częściowo po utartych przez Librę szlakach i umożliwią to samo, ale oparte na kryptowalutach zgodnych z ideą Satoshiego.
No i ten człowiek wiedzący o kryptowalutach, tyle że taconafide trzyma bitcoina pod łóżkiem jak usłyszy, że może dostać tak samo userfriendly rozwiązanie tylko hackerskie, wolnościowe i nie uzależnione od korporacji i to oparte na tym słynnym bitcoinie, co to ludzie nawet narkotyki za niego kupujo w internecie to szansa na to że on będzie chciał, jest dużo większa, niż gdyby społeczność krypto próbowała to rozpromować od zera.
To naprawdę może pomóc jeżeli Libra pokaże światu, że się da i że może to być łatwe i wygodne.

To że facebook jest nie aż tyle znaczącym udziałowcem, a ludzie już mówią na Librę "krypto od facebooka" to jest piękna sprawa, bo naprawdę po wykonaniu przez fundację brudnej roboty w postaci wojaży o prawo z bankami i politykami, będzie można na czarnym PRze facebooka przeciągać ludzi na inne rozwiązania.
Bo to przekonanie, że facebook zły jest łatwiejsze niż tłumaczenie niewgłębiającemu się w te rzeczy człowiekowi, dlaczego krypto usztywnione względem pieniądza dodrukowywalnego przez państwo/banki jest czymś od czego chcielibyśmy by ludzie uciekali.

tl;dr/podsumowanie
Potencjalny sukces Libry może być sukcesem całego świata krypto.
By do tego doszło, trzeba tylko dać jej 5 minut, a potem powtórzyć co dobre w jej występie, ale lepiej.
Pobierz C.....e - #kryptowaluty #bitcoin #blockchain #libra #facebook może nawet #gruparatowa...
źródło: comment_c7McErrpSdJM5FAseKdjflsKSgIhO1Nn.jpg
  • 10
A to, że niezorientowani będą myśleli, że to z grubsza to samo jest ekstra w momencie, gdy "krypto od złego facebooka" przetrze szlaki, wypromuje się i pokaże jak łatwo i skutecznie da się używać "krypto" do płacenia wszędzie.


@CoolCake: Równie łatwo będzie o to, żeby przykleić kryptowalutom jako takim łatkę "ciemnego geszeftu" jeśli okaże się że USD z którym będzie powiązane zacznie mieć kłopoty, lub skarbczyk mający stanowić "podkładkę" zostanie uszczuplony.