Wpis z mikrobloga

Mirktzy, krótka piłka: czy wyłączanie monitorów brutalnie na zasadzie odcięcia zasilania jest dla nich szkodliwe?

Myślę żeby dodać zdalny wyłącznik zasilania do którego podpięte będą właśnie monitory. Nie będę tym sposobem ryzykować że zestaw i tak się wybudzi (zdarza się, PC pracuje całą dobę i tak ma zostać). Nie chcę też bombać nimi jak dawniej gdy miałem np 1 monitor i po prostu pracował prawie całą dobę i było OK. Ale aktualny zestaw wolałbym trochę oszczędzać, no i bez sensu żeby tyle tego 'się paliło' nawet gdy mnie nie ma, śpię, jadę itp. itd.

Pewnie idealny scenariusz to uśpienie monitorów i dopiero wtedy strzał z odłączenia prądu przez sterowane gniazdko?

Zdjęcie relatywne z https://www.reddit.com/r/battlestations/top/?t=all

#hardware | #pcmasterrace | #komputery | #informatyka | #pc | #monitory
źródło: comment_l0CXpvkg4jLcScXjAnCYyBAGYMRqpQAs.jpg
  • 11
@manieldagical: No wstyd się przyznać ale jeśli nigdzie nie wyjeżdżam czy nie idę na rower czy coś zrobić wokół domu to po prostu przy nim siedzę :D Ale w tle sobie równocześnie kopie Ethereum na dwóch RX 580 :D Już z 1,5 roku, więcej właściwie. Kompletnie to jest nieodczuwalne przy poprawnej konfiguracji.
@Saeglopur: nie powinno nic się stać, na wejściu masz kondensatory filtrujące więc wszelkie skoki napięcia itp one biorą na klatę i tak samo przy odłączeniu zasilania będą one swoistym "buforem". Nie sądzę żebyś im zaszkodził odcinając prąd - tak samo komputerowi, poza kwestią narobienia sobie błędów na dyski, na kompie wyłączanie przez przycisk nie powinno niczego zepsuć. Z resztą zazwyczaj urządzenia podpinane do sieci elektrycznej są projektowane tak, żeby nagły zanik
tylko dodaj listwę przeciw przepoeciowa i można


@wytrzzeszcz: Czyli gniazdko smart a z niego listwa z podpiętymi monitorami i będzie bezpiecznie? Brzmi sensownie bo gdy prąd jest odcinany do zera np. podczas burzy czy awarii (dom w dziczy) to aż słychać i czuć jak idzie przepięcie.

Sprzęt najważniejszy dotąd i tak jest za listwami już teraz, muszę dodać do samego PC w końcu UPS bo mnie takie odcinki bolą mimo że
@Odczuwam_Dysonans: No właśnie tak trochę też myślę że samo odcięcie nie jest niczym złym. Chodzi tylko o monitory.

PC nie odcinam w ten sposób oczywiscie, u mnie byłoby to podwójnie szkodliwe bo karty graficzne obciążone w trybie obliczeniowym (AMD ma takie rozróżnienie od trochę ponad roku) nie powinny tracić chłodzenia nagle w ten sposób bo mimo braku obciążenia obliczeniami po odcięciu chłodzenia mogłyby z zadanych 75 stopni skoczyć grubo wyżej :/
@wytrzzeszcz: No właśnie to jest beka że dawniej miałem wywalone i te monitory działają dosłownie do dziś normalnie :D Ale co innego kurde gdy faktycznie się w to w końcu trochę zainwestowało a zbliża się gwarancja :F Inna sprawa że są ubezpieczenia sprzętu ale na to po tak długim czasie użytkowania już raczej za późno.
@Saeglopur: no tak, przy obciążonym systemie to nie jest dobry pomysł ze względu na luty bezołowiowe pod układem - za szybko ochłodzone mogłyby pęknąć, ale to raczej też nie w temperaturze pokojowej. A temperatura na nich po odcięciu prądu nie powinna już skakać, nawet biorąc pod uwagę bezwładność cieplną ;)
W telewizorach często instrukcja podaje reset właśnie jako wypięcie przewodu i już, i tyle. A tam jest nawet więcej elektroniki. Myślę