Wpis z mikrobloga

Czym różniła się dźwignia na bitmarkecie od bitmexu? Czy może to było to samo wyłączając głębokość rynku i wielkość lewaru? Dźwignie znam słabo grałem jedynie na bitmexie . Jak było tam z fundingiem i lendingiem?. Mógłby ktoś wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa funding i lending?
#bitcoin
  • 8
@lunax: na bitmarkecie miałeś swapy a na BitMexie masz kontrakty.

- Swapy to dźwignia gdzie używa się prawdziwych btc i USD na prawdziwym rynku. Pożyczasz od użytkowników np. btc i je shortujesz, czyli naprawdę sprzedajesz te btc na giełdzie.
Handel ma wpływ na cenę.

- kontrakt to po prostu zakład pomiędzy użytkownikami o cenę. Nie ma handlu. To coś jak zakłady bukmacherskie. Zauważ że tam wszyscy używają tylko btc a masz
Kontrakty terminowe pierwotnie służyły do zabezpieczania przed ryzykiem.

Przedsiębiorca mógł np. kupić kontrakt na kupno materiałów po określonym kursie i uniezaleznic się tym samym od wahań ceny w przyszłości.

z wygody zaczęto to rozliczać pieniężnie, np. przedsiębiorca miał kupiony kontrakt na kupno 1kg zboża po kursie X ale wartosc rynkowa zboża w dniu wykonywalności kontaktu była wyższa np. Y - wiec wystawca kontraktu po prostu zwracał mu tą różnice Y - X,
Kontrakty nie mają wpływu na cenę, chyba że jedynie sentymentalna, wpływającą na psychikę graczy na prawdziwych rynkach, wpływając na ich decyzje. No i niewielki wpływ przez boty, które automatycznie handlują pomiędzy kontraktami a prawdziwym rynkiem.


@cyberpunkbtc: OK. Kontrakty nie mają bezpośredniego wpływu na cenę ale gdy rynek kontraktów jest tak duży jak na BitMEXie to wpływ pośredni poprzez system botów jest ogromny.
Obecnie to wygląda tak: rynek "spot" (normalny) to pies.