Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki!

Skylab była pierwszą stacją kosmiczną, w której faktycznie przebywali ludzie podczas pracy na orbicie Ziemi. Każdy z astronautów miał w niej swój osobisty pokoik o powalających rozmiarach niewielkiej szafki, w której znajdował się śpiwór, a prywatność była zapewniana przez własną kotarę. Kameralna kawalerka, blisko do pracy, cicha okolica, czynsz 20 milionów dolarów na dobę za osobę plus media.

Skylab zakończyła swój żywot wchodząc (planowo) w atmosferę Ziemi i rozbijając się (nieplanowo) na powierzchni planety. Jedno z australijskich hrabstw wystosowało nawet mandat dla NASA za zaśmiecanie terenu. O tym i o innych wydarzeniach związanych z deorbitacją Skylab jest moje dzisiejsze lektorzenie. Czytany przeze mnie fragment książki "Człowiek, istota kosmiczna" jest krótki, a i z dniem dzisiejszym kończy się mój mirkoprojekt zamieszczania tu czytanek z tej pozycji. Do lektorzenia powrócę, ale już z dłuższymi tekstami, na początku sierpnia. Wszystko będzie pod #astronomiaodkuchni.

Ostatnie przypomnienie: każdy oddany plus pod którymkolwiek z moich wpisów pod #istotakosmiczna bierze udział w losowaniu wyżej wymienionej książki! Wynik losowania jutro (czwartek) po 13:01.

Poprzednie lektorzenia można znaleźć pod tagiem #istotakosmiczna oraz na moim soundcloudzie. Przyszłe lektorzenia będą już na platformach podcastowych.

Udanej środy!

#astronomia #kosmos #ciekawostki, no i wiadomo,
-----------------------------------------------------------------------------
Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
-----------------------------------------------------------------------------
  • 17
@Luigi93: Dzięki :). To jest dobre pytanie. W przypadku tej książki mam zgodę wydawcy. Z kolei do dłuższego lektorzenia będę wykorzystywał moje autorskie teksty. Są takie fragmenty książek, które mają już ponad 60, 70 lat, a które też chciałbym tu przedstawić. W ich przypadku będę musiał się dopytać, co i jak. Jeśli zaś chodzi o fragmenty książek nowych, to najprościej, moim zdaniem, byłoby napisać do wydawców lub autorów z zapytaniem, czy
@Al_Ganonim: Make sense. Utwory powyżej 70 lat chyba możesz pod warunkiem, że rodzina nie przejeła praw autorskich. Takie np. książki Juliana Tuwima należą nadal do jego rodziny i jest tam jakieś stowarzyszenie rodziny Tuwima i pewnie tego ot tak sobie nie można czytac.
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0: @Catacombe:
Ha, popełniłem babola. Brzydki błąd z mojej strony. Powinienem był inaczej to napisać. Pierwsza stacja kosmiczna, która umożliwiła regularną pracę. Faktycznie, na Salucie 1 przebywali ludzie. A to, że nie dotarli już z powrotem na Ziemię żywi, a sama stacja musiała być prędko zdeorbitowana, nie wpływa na fakt, że nie była to pierwsza puszka na orbicie, do której przeczołgali się ludzie z innej rakiety. Sprostuję tę informację w
Za kolejne 50 lat dalej będą mówić że za kilka lat polecimy na Marsa. Obama obiecywał, Elon Musk obiecywał i co? I nic.
Skylab zakończyła swój żywot wchodząc (planowo) w atmosferę Ziemi


@Al_Ganonim:
Noooo... Tak średnio planowo, bym powiedział...

Z tego, co czytałem, to Amerykanie chcieli ją utrzymywać znacznie dłużej, jeszcze przez kolejnych kilka lat, ale stacja nieplanowo zaczęła obniżać orbitę, a im już skończyły się rakiety z programu Apollo, a program STS się opóźniał i nie był gotowy - w efekcie nie było jak skorygować jej orbity.
@Gnxx: Jeśli to prawda to by się stał największym przekrętem na świecie do wyciągania kasy od podatników. Więc to szybko nie wypłynie. Jeśli to nie fejk fejka XD