•  

Kiedy słyszę te plany zrobienia filmu o powstaniu Warszawskim to mogę odpowiedzieć tylko tak

Xdddd

Naprawdę prawacy? Chcecie by świat się dowiedział że Polacy nie potrafią planować? Że Polacy wysyłają dzieci na front? Że Polacy wysyłają żołnierzy z butelkami z benzyną na czołgi xd?

No chyba że to będzie film o alternatywnej rzeczywistości niczym Smoleńsk, w którym dzielnie 13 latki na konikach niszczą tygrysy...

W ogóle samo świętowanie rocznicy powstania Warszawskiego w którym zbrojenie uczestniczyły dzieci to według jakieś nieporozumienie, ale prawacka myśl historyczna to w ogóle jakieś nieporozumienie....

Sama walka dorosłych uczestników może była i bohaterska(swoją drogą jak się takie rzeczy mierzy( ͡° ͜ʖ ͡°)?), ale jakie to ma właściwie znaczenie? Może ktoś mi to wyjaśni?

Każdy kraj który gloryfikuję dziecięcych żołnierzy(oprócz małych powstańców mamy na przykład orlęta lwowskie...) powinien być skończony.

#neuropa #4konserwy #powstaniewarszawskie

źródło: upload.wikimedia.org

•  

@CynicznyMarksista:

źródło: comment_I9LKaYplKrpEUY7J5m1ExhcoyRV2BIDL.jpg

•  

@CynicznyMarksista biorąc pod uwagę przebieg powstania, to szybko walka powstańcy vs Niemcy zamienila się w Niemcy vs ludność cywilna Warszawy i Powstańcy. Więc walcząc czy nie, te dzieci i tak miały ogromną szansę ja zgon. Innymi słowy - ekstremalna sytuacja wymusiła na Polakach ekstremalne metody. Z pretensjami do Niemców.

•  

@CynicznyMarksista:

każdy kraj który modyfikuje dziecięcych żołnierzy powinien byc skończony

Gdyż?

•  

Gdyż

@Kjedne: Jeszcze się pytasz, walka i późniejsza gloryfikacja dziecięcych żołnierzy to jedno, ale ich modyfikacja by były skuteczniejsze to kolejny poziom zła.

Dzieci powinny pozostać dziećmi.

•  

Dzieci powinny pozostać dziećmi.

@CynicznyMarksista: xd ponieważ ?

•  

xd ponieważ

@Kjedne: To kim powinny być dzieci jeśli nie dziećmi?

Dzieci często mogą być nieświadome konsekwencji swoich działań.

•  

@CynicznyMarksista: ale fakty są takie, że w Powstaniu dzieci same chciały iść do walki. Często nawet wbrew rodzicom.

•  

@to_jest_chyba_kurcze_zart: ja nie mówię, że to dobrze, ja mówię, że @CynicznyMarksista upraszcza i redukuje (nie tylko zresztą on dzisiaj, a w końcu to Żyd, więc należy mu wybaczyć), kiedy rzecz nie jest taka prosta.

•  

Powstaniu dzieci same chciały iść do walki.

@Kjedne: Lokalny ksiądz też się tak tłumaczył, mówił

sama weszła pod sutannę, kusiła mnie

na szczęście nie uchroniło go to przed przeniesieniem do innej parafii...

fakty są takie,

@Kjedne: Chciałbym zobaczyć te fakty( ͡° ͜ʖ ͡°)

To kim powinny być dzieci jeśli nie dziećmi?

@CynicznyMarksista: Jeszcze raz zadam to pytanie.

Wiesz istnieje też coś takiego jak wiek przyzwolenie seksualnego....

ja nie mówię, że to dobrze, ja mówię, że

@Kjedne: Chyba słaby ze mnie Żyd skoro już dwie osoby relatywizują w tym wątku a ja nie jestem żadną z nich( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@CynicznyMarksista:

Tak naprawdę to jest problem w stylu, czy można wyciągnąć osła z dołu w dzień szabatu.

Proponujesz normę, z którą ja się co do zasady zgadzam (z jednym zastrzeżeniem za chwilę) pt:

"Dzieci nie powinny brać udziału w walkach zbrojnych".

No i dobra tylko pytanie, czy tego typu norma jest bezwzględnie zawsze wiążąca. Nie chce tutaj bawić się w analizę prawną z punktu widzenia traktatów etc. tylko, raczej z punktu widzenia logiki czy taka norma powinna być zawsze niewzruszalna.

Dlaczego w ogóle uważamy, że dzieci powinny brać udziału w walkach zbrojnych. No w sumie ty zaproponowałeś, że dlatego, że dzieci powinny być dziećmi.
      No cóż, ja za Januszem Korczakiem byłbym skłonny mysleć, że dziecko to mały dorosły i że na poziomie podstawowym jest w stanie odróżnić zło i dobro, a tym bardziej zrozumieć jak groźnym dla istnienia jego samego, jest reżim który potrafi wyrżnać tysiąc Polaków, bo Hans Frank nie zrobił rano zdrowej kupki.

Innymi słowy, czy proponowaną przez ciebie normę uchylałaby sytuacja, w której dziecko może przyczynić się do tego, że tysiąc mieszkańców Rzeczpospolitej przeżyje następnego dnia ? Ja uważam, że tak. A Powstańcy Warszawcy też sądzili (i to wiem z dobrego źrodła jakim jest moja babuszka) że Powstanie potrwa tydzień i wyzwolą Warszawę od najgorszego z możliwych reżimowych, od systemu nie nieludzkiego, ale na wskroś ludzkiego, bo dającego możliwość realizacji wszystkich najbardziej okrutnych żądz i popędów ludzkich, najbardziej okrutnego systemu jaki pamiętamy od czasów Hunów.

W związku z powyższym, w pewnym stopniu udział "małych" powstańców wg mnie był uzasadniony.

•  

Tak naprawdę to jest problem w stylu, czy można wyciągnąć osła z dołu w dzień szabatu.

@Kjedne: Większość ruchów judaizmu uważa trochę niestety że tak( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie chce tutaj bawić się w analizę prawną z punktu widzenia traktatów

@Kjedne: A jak chodziło o pewne wzgórza to nie byłeś taki wstrzemięźliwy( ͡° ͜ʖ ͡°) No jeżeli chodzi o traktaty to one to zakazują.

zawsze niewzruszalna

@Kjedne: Ja uważam że raczej tak.

dzieci powinny być dziećmi.

i

Dzieci często mogą być nieświadome konsekwencji swoich działań.

poziomie podstawowym jest w stanie odróżnić zło i dobro, a tym bardziej zrozumieć

@Kjedne: No może i jest, ale czy rozumie że może zginąć? Czy rozumie czym jest śmierć? Czy potrafi zabić człowieka? Czy wie jakie będą konsekwencje takich działań? Czy podświadomie nie będzie uważać tego za swego rodzaju grę?

I jeżeli mogą walczyć w obronie Polski, to może obrona Berlina przez dzieci też nie była taka zła? Walczyli z czerwoną zarazą przecież... Może konflikty w Afryce też się wpasują? Przecież jedno plemie zawsze będzie lepsze(może nieznacznie ale nadal) od drugiego.

może przyczynić się do tego, że tysiąc mieszkańców Rzeczpospolitej przeżyje następnego dnia ?

@Kjedne: Propaganda rządu londyńskiego jako uzasadnienie? To propaganda Hitlera czy lokalnego watażki w Afryce też może usprawiedliwieniem.

W związku z powyższym, w pewnym stopniu udział "małych" powstańców wg mnie był uzasadniony.

@Kjedne: @Pantokrator: Ja uważam że takie rozumowanie to równia pochyla, uzasadnienie tego może prowadzić do uzasadnienia na przykład odwetowej pacyfikacji wsi, a odwetowa pacyfikacja wsi może prowadzić do uzasadnienia współpracy z nazistami czy z ukraińską armią powstańczą.

Niespodziewałem się po tobie takich poglądów @Kjedne: , ale to chyba dobrze( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

A jak chodziło o pewne wzgórza to nie byłeś taki wstrzemięźliwy( ͡° ͜ʖ ͡°) No jeżeli chodzi o traktaty to one to zakazują.

@CynicznyMarksista: no bo próbuje to rozpatrywać z punktu widzenia norm moralnych a nie prawnych

Czy rozumie czym jest śmierć?

@CynicznyMarksista: nikt tego nie rozumie

Propaganda rządu londyńskiego jako uzasadnienie? To propaganda Hitlera czy lokalnego watażki w Afryce też może usprawiedliwieniem.

@CynicznyMarksista: nie propagandu rządu, tylko kwestia faktów. z tego samego powodu uważam w ogóle relatywizowanie hitleryzmu za do nie zaakceptowania, a polska prawica się niestety ostatnio w tym lubuje (vide Zychowicz)

No może i jest, ale czy rozumie że może zginąć? Czy rozumie czym jest śmierć? Czy potrafi zabić człowieka? Czy wie jakie będą konsekwencje takich działań? Czy podświadomie nie będzie uważać tego za swego rodzaju grę?

I jeżeli mogą walczyć w obronie Polski, to może obrona Berlina przez dzieci też nie była taka zła? Walczyli z czerwoną zarazą przecież... Może konflikty w Afryce też się wpasują? Przecież jedno plemie zawsze będzie lepsze(może nieznacznie ale nadal) od drugiego.

@CynicznyMarksista: wyjątki mają to do siebie, że są wyjątkowe xd. I mogą być stosowane tylko do konkretnego przypadku.

Ja uważam że takie rozumowanie to równia pochyla

@CynicznyMarksista: ale równia pochyła, to standardowy błąd logiczny.

Inna sprawa, że o ile w przypadku PW małych powstańców znajduję jako moralnie usprawiedliwionych, to orlęta lwowskie już mniej, zwłaszcza, że na Ukrainie Polacy zasadniczo byli okupantami.

•  

no bo próbuje to rozpatrywać z punktu widzenia norm moralnych a nie prawnych

@Kjedne: One się przenikają.

nikt tego nie rozumie

@Kjedne: To zależy jak na to patrzeć, z punktu widzenia biologii nie jest to tak trudne do zrozumienia.

Zychowicz

@Kjedne: Dołączanie do III rzeszy w podboju Europy? Podeślesz coś bo tylko obiło mi się o uszy.

Nie wiem czy relatywizuje ale uważam że tożsame jest stwierdzenie

Hans musisz ocalić III rzeszę swoim 12 letnim ciałem

ze stwierdzeniem

Henryk musisz ocalić Warszawę swoim 12 letnim ciałem
      wyjątki

@Kjedne: Oby wyjątek nie zamienił się w regułę...

ale równia pochyła, to standardowy błąd logiczny.

@Kjedne: Zależy jak na to spojrzeć. Moje przykłady wydarzyły się naprawdę i ja nie twierdzę że jeżeli pozwolimy dzieciom na walkę zbrojną to na pewno niedługo niemowląta uzbroimy w granaty(choć może ta dziecięcia ofiara wyklętych była uzbrojona w granat...), tylko twierdzę że tak może być i ilustruje to rzeczywistymy wydarzenia. Gdzieś granica musimy być, według mnie za tą granicą leży wykorzystywanie dzieci, a według ciebie gdzie jest ta granica?

zwłaszcza, że na Ukrainie Polacy zasadniczo byli okupantami.

@Kjedne: Ahhh ten gojski relatywizm aj waj( ͡° ͜ʖ ͡°)

No ale dobrze że to przynajmniej tak rozróżniasz.

Tak czy inaczej teza wykorzystywanie dzieci do między innymi vwalki zbrojnej jest złe, nadal stoi.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement