Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do lepiej zorientowanych w prawie odnośnie latania dronem. Wiem, że bez UAVO nie bardzo mogę latać komercyjnie, ale czy na przykład lot w celu sprawdzenia stanu dachu na budynku, który należy do znajomego też byłby kwalifikowany jako lot komercyjny? Nie ma mowy o żadnym wynagrodzeniu, publikacji itd. - zwykła przysługa.

#dron #drony #dji
  • 16
@sm_m:
Mavic Air, także łapię się <600g. Droneradar też mam zainstalowany i już z niego korzystałem przy okazji lotów Phantomem.
Dzięki wielkie!
@Nubzor: to nie jest oczywiste, że możesz bo jest poniżej 600. Może być strefa EPP albo coś innego. Zawsze najlepiej sprawdzić drone radarem.
Jak dobrze rozumiem, to tylko lot rekreacyjny a kolega chce zobaczyć jak to wygląda. Czyli normalny lot zgodnie z zasadami w załączniku 6. A jak będzie Ci chciał zapłacić po locie to i tak wykonywałeś go rekreacyjnie ( ͡º ͜ʖ͡º)
@fotograf_warszawiak:
Wiem, wiem, już o tych regulacjach naczytałem się w cholerę. Przesiadka na Mavica była świadoma.

Po prostu, rozgraniczenie między lotem rekreacyjnym a komercyjnym jest dla mnie w tym wypadku mało precyzyjne. Byłem ciekaw co na to bardziej doswiadczeni droniarze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fotograf_warszawiak: "jak dobrze rozumiem, to tylko lot rekreacyjny a kolega chce zobaczyć jak to wygląda. Czyli normalny lot zgodnie z zasadami w załączniku 6. A jak będzie Ci chciał zapłacić po locie to i tak wykonywałeś go rekreacyjnie ( ͡º ͜ʖ͡º)"
A czy to już nie będzie traktowane jako lot komercyjny skoro weźmie za to kase ??
@felixos: nie bez powodu pozostawiłem na końcu znak zapytania ;) Twój lot nadal był rekreacyjny. Przecież nikt go nie zamówił i nie wykonywałeś go w celu uzyskania przychodu.
Załącznik 6 (bez ŚK) mówi o lotach rekreacyjnych i sportowych, załącznik 6a mówiący o lotach innych niż rekreacyjne i sportowe (nie ma słowa o komercji) daje trochę większe możliwości - mniejsze separacje, możliwość latania w CTR po uzyskaniu zgody itd.
@fotograf_warszawiak: Właśnie rozmawiałem z kolegą co ma ŚK i on twierdzi tak: Jeśli zrobiłeś jakiś materiał nawet w celach rekreacyjnych bez zlecenia ale otrzymałeś za niego korzyści majątkowe, to zalicza się to już jako lot komercyjny. Temat ciekawy xD
@felixos: to bardziej skomplikowane :) Zerknij na stronę ULC.

Jeżeli latasz dronem w celach innych niż rekreacja lub sport (np. prowadzisz działalność gospodarczą z wykorzystaniem BSP (Bezzałogowego Statku Powietrznego) lub używasz go w ramach wykonywanej pracy), obowiązują Cię zasady, których jako operator BSP musisz przestrzegać.


Jak myślisz, podchodzi pod to pokazanie koledze jego dachu? Zakładając, że jesteś zwykłym randomem z dronem. Nie jesteś strażakiem ani kominiarzem, który lata w