Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki

chciałbym aby mój dom był bardziej smart i interesuje się zestawem czujników i bramek. Telefon jaki posiadam to android, dodatkowo posiadam tablety z androidem 6.0 i iPada. Czy jest możliwość zbudowania systemu, który działałby na androidzie i iOS? Jaką bramkę kupić? Na razie mam dwie lampy od Xiaomi yeelight (jedna w salonie i jedna w sypialni i steruję nimi dołączonymi pilotami).

Chciałbym do tego zestawu dodać kilka czujników zamkniętych okien/drzwi, smart gniazdka, kamerę, czujnik temp z wyświetlaczem, czujnik zalania i kilka włączników świateł (żałuję, że od razu nie zamontowałem "smart włączników" w ścianach).

#smarthome #xiaomi
  • 7
@knrwa123: rozglądałem się za gotowcami od Xiaomi (planuję w przyszłości kupić ich odkurzacz itp.) ale nie ogarniam jeszcze różnic między wersjami chińskimi a europejskimi (europejska obsługuje jedynie europejski sprzęt a chińska chiński?). Raspberry Pi pewnie bym ogarnął ale nie wiem co się dzięki temu zyskuje a co "traci"?
@Mollo: no można tylko zyskać, postawienie systemu tj. iobrokerm, openhab czy home assisstant pozwoli Ci w przyszłości na połaczenie xiaomi z innymi systemami. Ja mam u siebie czujniki od xiaomi, sonoffy z oprogramowaniem tasmota sterownik PLC do świateł itd. a steruje wszystkim ioBroker. Wykorzystując zwykły modem usb zrobiłem wysyłanie powiadomień SMS z czujników zalania xiaomi, wykorzystując open vpn zrobiłem zdalny dostęp z dowolnego miejsca na świecie. Więc pytanie czy sama
@knrwa123: Chciałem użyć u siebie czujników xiaomi i włączników sonoff (jeśli instalacja pasuje do ich wymagań). Chciałbym aby smarthome nie ograniczał się do jegnego systemu (ios lub android) i chciałbym aby działały komendy głosowe w stylu "zgaś światło na dole". Programowanie ogarniam, linuxa nie ogarniam - tutaj musiałbym mieć tutoriale krok po kroku, elektroniki nie ogarniam ale mam nadzieję, że będę sam w stanie sprawdzić czy istniejące włączniki spełniają wymagania sonoff
@Mollo mysle, że ioBroker spełnia Twoje wymagania, możesz odpalić go pod Linuxem lub windowsem. Sterowanie z iosa, androida lub przeglądarkę. Komendy głosowe też są do ogarnięcia.
@Mollo iobroker nie jest produktem konkretnego systemu sterowania, to jest taki broker informacji, czyli zbiera dane z różnych systemów w jednym miejscu i pozwala na ich interakcje. U siebie mam np. podłączone wszystkie światła i włączniki podpięte do sterownika PLC (taki sterownik swobodnie programowalny dla przemysłu). Do sterowania telewizorem używam broadlinka ( taki uniwersalny pilot na podczerwień). Oba urządzenia połączyłem z iobrokerem, sterownik PLC po protokole modbus TCP, a broadlinka za pomocą