Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy słyszeliście, że została zmieniona nazwa nagrody im. Johna W. Campbella dla najlepszej powieści science fiction, przyznawanej od 1973 r., jednej z najbardziej prestiżowych nagród branżowych. Teraz będzie się nazywać Astounding Award. Jest to spowodowane przemową tegorocznej zwyciężczyni, Jeanette Ng, która odbierając nagrodę nazwała nieżyjącego już od 50 lat Campbella "pier....ym faszystą" (prawdą jest że był rasistą, tak samo jak to, że był jednym z ludzi dzięki którym gatunek sci-fi wyrósł z pulp-fiction na poważny nurt literacki)".

Tutaj można przeczytać przemowę którą sobie przygotowała: https://medium.com/@nettlefish/john-w-campbell-for-whom-this-award-was-named-was-a-fascist-f693323d3293

John W. Campbell, for whom this award was named, was a fascist. Through his editorial control of Astounding Science Fiction, he is responsible for setting a tone of science fiction that still haunts the genre to this day. Sterile. Male. White. Exalting in the ambitions of imperialists and colonisers, settlers and industrialists.


Pobierz KosmicznypiesKazak - Nie wiem czy słyszeliście, że została zmieniona nazwa nagrody im...
źródło: comment_59hjtXDlIIFuyUdXsABt6EeXPLi9Gd8x.jpg
  • 15
@yeron: A co to wnosi do tematu? Nie zanegowałem, że był rasistą, ale jakoś nikt nie miał do tej pory problemu z docenianiem jego pracy literackiej i edytorskiej na polu sci-fi. Rasistką i mizoandrystką jest też Ng, zważywszy na to co powiedziała odbierając nagrodę. W sam raz pasuje więc do Campbella, jako dobra pisarka o paskudnych poglądach w życiu prywatnym.
@yeron: I co z tego? Kogo to obchodzi jakim człowiekiem był prywatnie? Za jego poglądy nikt nagrody po nim nie nazwał. Wyciąganie x lat po czyjejś śmierci tego jakim kto był człowiekiem i deprecjonowanie na tej podstawie jego innych osiągnięć jest dla mnie bardzo słabe. Zabawne jest też w jakim stylu zrobiła to Ng, obciążając "białego meżczyznę" za wszelkie zło tego świata. Bardzo dojrzałe zachowanie.
@Kosmiczny_pies_Kazak:
myślę, że poglądy na temat nauki edytora fantastyki naukowej mają duże znaczenie i wkraczają do sfery zawodowej, a nie prywatnej. I nie są to rzeczy wykopywanie po x latach, bo Harrison opracował zbiór felietonów jeszcze za życie Campbella w latach 60.

Kogo to obchodzi jakim człowiekiem był prywatnie?

Może obchodzić ludzie, którzy są nagradzani przez Analog Science Fiction and Fact. Co w sumie miało miejsce.

I z tego co
Harrison opracował zbiór felietonów jeszcze za życie Campbella w latach 60.


@yeron: I sam Harrison był jednym z pomysłodawców nazwania w/w nagrody po Campbellu. To chyba coś mówi o jego pracy edytorskiej.

Może obchodzić ludzie, którzy są nagradzani przez Analog Science Fiction and Fact. Co w sumie miało miejsce.


Sami są rasistami rzucając groteskowe oskarżenia w stronę "białych mężczyzn", nadto nie umieją zachować się w sposób cywilizowany rzucając na konwencie inwektywami
@Kosmiczny_pies_Kazak: no i słaba jest ta jej przemowa. Nigdzie jej nie broniłem, ale zmiana nazwy nie wzięła się tylko z tego.

Pisanie o tej drugiej, znacznie mniej prestiżowej nagrodzie coś wnosi do naszej rozmowy bo nie rozumiem w ogóle tego wtrącenia?

Ciągle jest okazywany szacunek jego pracy poprzez tą nagrodę.

Zastanawiam się jak długo musi być czy właściwie musiałaby być utrzymywana nazwa nagrody, żeby odpowiednio uhonorować Campbella.
Zastanawiam się jak długo musi być czy właściwie musiałaby być utrzymywana nazwa nagrody, żeby odpowiednio uhonorować Campbella.


@yeron: Lol, a to musi być jakiś limit czasowy? To są nagrody ustanowione specyficznie, żeby uhonorować danych ludzi. Jakoś mamy nagrody Dicka czy Clarka i nikt nie robi z tego problemu. Ciekawe kiedy jakaś babka należąca do innej niż zła biała rasa zorientuje się, że Dick był ćpunem zmieniającym kobiety jak rękawiczki, a Clarke
@Kosmiczny_pies_Kazak: Pewnie się zorientują, kiedy ich nazwiska będą mało znaczyć na zwykłego czytelnika.

Nie musi, a może być. I uważam to za otwartą kwestię. Bo będzie moment, w którym nazwisko Campbella będzie znaczyło znaczniej mniej niż 50 lat temu czy nawet teraz.