Wpis z mikrobloga

Scutosaurus karpinskii, autor: Mark Witton

Skutozaur był roślinożercą żyjącym, zanim na świecie pojawiły się pierwsze dinozaury. Należał do grupy zwanej Parareptilia, która rozwijała się niezależnie od Eureptilia, która to dała początek m.in. dzisiejszym gadom. S. karpinskii osiągał 3 m długości, był masywnie zbudowany, a jego skóra była pokryta kostnymi tarczkami. Szczątki tego zwierzęcia odkryto na terenie dzisiejszej Rosji.

Scena na ilustracji dzieje się 252 mln lat temu u schyłku permu. Miało miejsce wtedy wymieranie permskie, zwane także wielkim wymieraniem, gdyż było to największe masowe wymieranie w dziejach. W trakcie jego trwania z naszej planety zniknęło przynajmniej 95% gatunków morskich i przynajmniej 70% gatunków lądowych kręgowców (wymieranie K-Pg, czyli te, które uśmierciło nieptasie dinozaury to przy tym czkawka ameby).

Najprawdopodobniejszą przyczyną wymierania permskiego były trapy syberyjskie. Trapy to nic innego jak pokrywy lawowe, a jeszcze prościej to równiny/płaskowyże powstałe wskutek zastygnięcia magmy. Na terenie dzisiejszej Syberii, 252 mln lat temu, miały miejsce masowe zjawiska wulkaniczne. Dzisiejsze pozostałości wymierania permskiego (czyli właśnie trapy syberyjskie) pokrywają ok. 2 mln km2. W tle obrazka widać erupcje i tworzenie się trapów.

#paleoart #paleontologia #ewolucja #ciekawostki #biologia
Pobierz Prekambr - Scutosaurus karpinskii, autor: Mark Witton


Skutozaur był roślinożercą...
źródło: comment_mu3Og2ZS6XwJeN1g06ElerRPJAIofTha.jpg
  • 7
Fotomontaż. Pteranodony były wtedy martwe od prawie 20 mln lat ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Prekambr: Czy poznałeś to po grzebieniu? Bo coś mi nie pasowało, ale nie wiedziałem co, więc wrzuciłem. No ale ja ze swoją wiedzą w tej materii w ogóle nie mam do Ciebie podejścia ()
@Walther00: Yup, chociaż anatomia zwierzaka nie jest idealna. Pteranodon to chyba najpopularniejszy pterozaur, a jego wizerunek na dobre zadomowił się w społeczeństwie. Niestety, bardzo często nazywany jest pterodaktylem, bo to chyba jedyna nazwa pterozaura, która trafiła do popkultury. Pteranodon, kecalkoatl i dimorfodon to zazwyczaj te nazwy, które człowiek poznaje jako pierwsze, gdy zaainteresuje się tematem.

ja ze swoją wiedzą w tej materii w ogóle nie mam do Ciebie podejścia


@Walther00: