Wpis z mikrobloga

Hej hej hej, nadeszła pora na publikacje #mirkowyzwanie
miałem zestaw:

1. Przeprowadź doświadczenie fizyczne lub chemiczne.
2. Udaj się w weekend w podróż rowerową 50 km do innego miasta.
3. Przygotuj z kasztanów/żołędzi 5 różnych zwierzątek
Jako że dawno się nie bawiłem w takie rzeczy, a kiedyś mnie to ciekawiło przygotowałem "Zegar jodowy".
Ale więcej na filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=IoDiJcZJgto

Opis z wiki:
Odczynniki
roztwór skrobi (zawiesina), przygotowany przez rozmieszanie łyżeczki mąki w 100 ml gorącej (80-90 °C) wody
roztwór kwasu askorbinowego (tabletka witaminy C (100 mg) rozpuszczona w 25 ml wody)
jodyna
woda utleniona 3%
zimna woda

Wykonanie
do naczynia wlać 2,5 ml jodyny
dodać bardzo powoli 10 ml roztworu kwasu askorbinowego, roztwór zmienia barwę z brunatnej na cytrynową
dodać ok. 2 ml zawiesiny skrobiowej
dodać 20 ml zimnej wody
dodać 20 ml wody utlenionej
odczekać kilka minut – roztwór w mgnieniu oka zmienia barwę z cytrynowej na granatowo-czarną

Opis zachodzących reakcji
Powolna redukcja jodu kwasem askorbinowym (przy dodawaniu roztworu kwasu askorbinowego do jodyny):
Po reakcji w roztworze obecne są jony jodkowe (I-) (nie reagujące ze skrobią) i kwas dehydroaskorbinowy. Na tym etapie dodaje się roztwór skrobi, zimną wodę oraz wodę utlenioną.
Reakcja wody utlenionej z jonami jodkowymi:
Reakcja zachodzi dopiero wówczas, gdy w roztworze wyczerpie się nadmiar kwasu askorbinowego jako środka redukującego jod do jodków (stąd opóźnienie reakcji), więc po wyczerpaniu nadmiaru kwasu askorbinowego zachodzi reakcja:
2I− + 2H+ + H2O2 → I2 + 2H2O
Wydziela się wolny jod, który natychmiast reaguje ze skrobią dając granatowo-czarne zabarwienie roztworu.
  • 2
@beniamin-k: Opis ściągnąłem z wiki, także możliwe, że są tam takie skróty myślowe ale i to da się sensownie wyjaśnić:
reakcja zaczyna się w mgnieniu oka, natomiast na efekty trzeba poczekać, jak długo? Zależy od ilości użytego kwasu askorbinowego, robiłem doświadczenie kilka razy i w jednej z wersji kolor zmienił się chyba po 1,5h ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A pomysł to przypadek. Przeglądałem Google w poszukiwaniu ciekawego