Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#narty #sportyzimowe #skitury #zima #gory
Mircy i Mirunie, pytanie dla osób oblatanych w nartach, szczególnie turach.

W tym sezonie planuję zacząć naukę jazdy. Moim celem w przyszłości jest zdecydowanie skialpinizm/skitouring, ale zaczynam od zera.

Radzicie nauczyć się porządnie jazdy na zjazdówkach, skiturach na stoku czy skiturach w terenie?

Szkoda mi czasu i kasy wydanej niepotrzebnie, cel jest jasno określony to i chciałbym się za to wziąć od razu konkretnie.
  • 5
@borruta: (Bardzo)Dobrze naucz się na zjazdówkach. Na skiturach chodzisz przez 90% czasu ¯\_(ツ)_/¯

Dokładniej Ci nie powiem, bo na skiturach byłem raz i to w taką pogodę, że błędnik wariował i nie wiedziałem czy stoję, czy jadę xD 300m poza stokiem jechałem chyba z 10min.
@borruta: Jeśli nie chcesz turlać się z górki na fokach albo zaliczać gleby na każdej muldzie to umiejętności nabyte na zjazdówkach są kluczowe i to ponad średnią. Z tym że tu jedzie się zarówno łatwiej ( bo w głębokim śniegu łatwiej kontrolować prędkość) jak i trudniej bo nogi mają co robić bo jedziesz po nierównym.
Zacznij napierdzielać przysiady i wzmocnij nogi. Mocne mięśnie nóg to nie tylko gwarancja radości z tej
@borruta: Dobrze jeździć na stoku to na pewno. Sprzęt turowy jest specyficzny - narty są miękkie i lekkie, buty też - trzyma krawędź i skręca dużo gorzej. Tak jak pisali - zrób sobie jakiś kurs weekendowy na pożyczonym sprzęcie to zobaczysz.
@borruta najpierw porządnie opanuj zjazdówki, ale naprawdę porządne, potem zaczynasz przygodę poza trasą przy wyciagach i równolegle zaczynasz chodzić na pierwsze wycieczki skitour w łatwy teren. Potam robisz kurs lawinowy z obsługą ABC. Skialpinizm to już wyzsza szkoła jazdy, tutaj zalecam specjalistyczny kurs na poczatek, żebyś nie zginął przy pierwszym wyjściu. Zależy jak czesto będziesz na nartach i jak intensywnie bedziesz się szkolił, ale to nie jest temat na 1 czy 2