Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o "super".

I co w tym ma być takiego trudnego? Właśnie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że zapisując to niewinne słowo, większość Polaków popełnia błąd. "Super" powinno się zapisywać łącznie z rzeczownikiem i przymiotnikiem. Mamy superbohatera, więc dlaczego mamy nie pisać na przykład "supermama"?

Co do słów zaczynających się wielką literą - w takim przypadku powinniśmy dodać łącznik (super-Polak). Radzę także zwrócić uwagę na słowa zaczynające się na literę "r". Tak, wtedy będą stać dwa "r" obok siebie (superrower).

Większość edytorów tekstu będzie wam podkreślać taką pisownię, ale się tym nie przejmujcie. Radzę także uważać, by nie nadużywać tego słowa, bo wiele osób ma do tego tendencję.

Osobiście często z ciekawości sprawdzam, jak w sklepach jest zapisana "supercena". Czasem nawet ta sama firma pisze, jak akurat ma ochotę. ( ͠° °)

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu spisów zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
  • 25
@Meivels: wpis jest albo na tyle nieczytelny albo na tyle błędny, że po pierwszej lekturze doszedłem do wniosku, że twoim zdaniem należy pisać "super" z rzeczownikami i przymiotnikami tak, jak należy pisać "nie" z przymiotnikami i rzeczownikami.

Tak właściwie to teraz przeczytałem po raz drugi i zdecydowanie o to chodzi w tym wpisie. Jeśli nie, to bardzo słabo zostało to przekazane. A dziwne jest to, że lansujesz się na edukatora, który
@Bover: Nie lansuję się na edukatora, jestem samoukiem i staram się przekazać innym, czego się sama dowiedziałam. Mówisz o mnie rzeczy wyciągnięte z kapelusza. Wydaje mi się, że każdemu zdarza się popełnić błąd i chyba lepiej się na nich uczyć, a nie załamywać, inaczej nikt nie miałby prawa wypowiadać się na żaden temat. Nadal się nie dowiedziałam, co jest błędne w moich wpisach oraz co powinnam poprawić i chyba się nie
@Bover: dosłownie dwa wpisy wcześniej na tym tagu jest o pisowni "nie":

Rzeczowniki

- zazwyczaj piszemy łącznie (niepokój, niedotrzymanie);

- w przeciwstawieniach logicznych piszemy oddzielnie (nie-Europejczyk, nie-Amerykanin);

- w konstrukcjach typu: "To nie wiatr zrzucił kartki, tylko ja." piszemy oddzielnie;


Przymiotniki

- w stopniu równym piszemy łącznie (nieładny, niedobry);

- w stopniu wyższym i najwyższym piszemy oddzielnie (nie lepszy, nie najlepszy);

- w przeciwstawieniach logicznych piszemy z łącznikiem (nie-Mickiewiczowski, nie-Ezopowy);

-
@pawwit13: wychodzi na to, że to ty zwyczajnie nie zrozumiałeś. "Super" to zwykły przymiotnik, a tobie się wydaje, że pełni taką samą funkcję jak partykuła (czy jak to się zwało) "nie". Nie muszę śledzić jakiegoś tagu dla dzieci, żeby znać pisownię, całe 12 lat chodziłem do szkoły.

Z wpisu wynika, że "super" pisze się łącznie, podczas gdy w rzeczywistości jest to przymiotnik. Gdyby stosować się do zasad przedstawionych w tym wpisie,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bover: "super- «pierwszy człon wyrazów złożonych tworzących nazwy i określenia osób lub rzeczy mających najwyższą jakość, najwyższe natężenie albo przewyższających pod jakimś względem inne osoby lub rzeczy»"

"ekstra, hiper;
1. w użyciu przymiotnikowym: wspaniały, fantastyczny, znakomity, świetny;
2. w użyciu przysłówkowym: wspaniale, fantastycznie, znakomicie, świetnie"

Definicje wzięłam z SJP. Dosłownie godzinę temu także ci napisałam, że pisałam o przedrostku i nie zaprzeczałam istnieniu "super", jako osobnego przymiotnika. Zapraszam do tego artykułu,
@Meivels: napisałaś mi, że pisałaś o przedrostku, ale nie napisałaś tego w głównym wpisie. Z głównego wpisu wynika coś innego. To nie problem dla mnie, bo mnie wpis ten niczego nie nauczył. To problem dla osób, które to czytają i zaczną błędnie stosować słowo "super", będąc przekonane że nauczyły się czegoś nowego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bover: Wiesz, jak się to weźmie ją logikę, to jest to logiczne. Możesz powiedzieć: "To jest superkot" i "kot jest super", chyba że masz zamiar dokleić to "super" do nieistniejącego wyrazu za nim, ale wątpię, że tak to zinterpretuje 60 innych osób, które to czytają. Z głównego wpisu wynika to, o czym ci teraz mówię.

"Super" powinno się zapisywać łącznie z rzeczownikiem i przymiotnikiem.

I oto cała filozofia.
@Meivels: To jest super kot i To jest superkot - to są dwa poprawne zdania. Pierwsze to zdanie z przymiotnikiem i rzeczownikiem, drugie to zdanie z samym rzeczownikiem, który powstał z połączenia obu wyrazów. Drugie zdanie ma nieco inny wydźwięk.

To co napisałem wyżej w ogóle nie wynika z twojego wpisu. Wręcz przeciwnie, wpis ten sugeruje stosowanie tylko i wyłącznie drugiej formy jako poprawnej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Widzę, że nie przeczytałeś artykułu, który ci podesłałam.
"<> w USJP jest odosobniony: w haśle nie widać próby uzależnienia pisowni od znaczenia, raczej już od funkcji składniowej, gdyż przykład ilustruje przymiotnikowe użycie słowa super. Jestem zdania, że taki przymiotnik istnieje, ale powinien być używany predykatywnie, np. „Okazja była naprawdę super”, natomiast w pozycji przed rzeczownkiem super powinno funkcjonować jako quasi-przedrostek (ewentualnie pierwszy człon wyrazu złożonego), jak w setkach podobnych przykładów, por. superkomputer,
@Meivels: język ewoluował. Super to mniej więcej taki sam przymiotnik jak "świetny" i taki sam przysłówek jak "świetnie". Superkomputer to doskonały przykład. Mój kolega informatyk nie kupił na święta do gier superkomputera, ale nie mam wątpliwości, że kupił super komputer za 15 koła. Różnica jest oczywista.

Poza tym, ja nie mam zamiaru prowadzić sporu na tym tle, bo nie jestem polonistą i prawdopodobnie popełniam błędy, a jedynie umiem posługiwać się językiem
@Bover: Wydaje mi się, że jednak profesor Bańko trochę bardziej się zna na języku polskim niż ty. Mówiłam, że napiszę jutro dopowiedzenie na temat tego wpisu. Następnym razem radzę dyskutować z innymi trochę spokojniej i go z góry nie obrażać, bo to do niczego nie prowadzi i obie strony się od razu denerwują. Mogliśmy to załatwić o wiele szybciej. ;)
@Meivels: Plusuję. Masz teraz następującą misję: dojść do 1000 obserwujących tag, regularnie szturmować gorące, a u szczytu popularności zrobić wpis o "Ci" - najkrótszym a jak się obecnie okazuje i najtrudniejszym słowie w języku polskim. Do boju! ;)
@Meivels: jedyną osobą, która została po drodze obrażona byłem ja, choć faktycznie - nie przez ciebie. Twój wyjazd z profesorem jest niezrozumiały, ale mniemam, że chodzi o to, żeby mnie jednak na koniec pociśnąć. Natomiast boli mnie, że zamiast wyjaśnić lub poprawić wpis, bronisz swojej racji do końca. To nie powinno tak działać, jeśli chcesz kogoś sprawnie edukować. Tym bardziej nie powinnaś mnie atakować, skoro rzekomo piszesz jako ekspert, który dla
@Bover Jak na moje, to jest to atak na moją osobę:

dziwne jest to, że lansujesz się na edukatora, który popełnia kardynalne błędy, ku uciesze gawiedzi, która to plusuje.


Tym bardziej nie powinnaś mnie atakować, skoro rzekomo piszesz jako ekspert, który dla każdego kto posługuje się językiem polskim - skompromitował się.

Dodatkowo wszystkie twoje wypowiedzi są agresywne w moim kierunku. Nie próbuję cię pocisnąć, tylko wyjaśnić sytuację, nie wiem, w którym momencie