Wpis z mikrobloga

Wprost nie do wiary, że jeszcze wczoraj cały świat spekulował, jakoby tylko irańska dobroduszność (albo kalkulacja) miała wpływ na bezkrwawy wynik ataku rakietowego, a dziś wychodzi na to, że pod względem organizacyjnym siły zbrojne tego państwa to jakieś przedszkole.

Gdy USS Vincennes odpalił rakiety w Iran Air 655, to nastąpiło to po szeregu niefortunnych wypadków (presja ze względu na zagrożenie, omyłkowa identyfikacja, start samolotu z lotniska cywilnego używanego przez siły zbrojne, brak figurowania lotu w rutynowym rozkładzie i wreszcie 11 (!) nieudanych prób kontaktu radiowego. A tu po prostu jakiś Ahmed spanikował i wcisnął złe guziki.

To niesamowita kompromitacja Iranu na arenie międzynarodowej. W dodatku koalicja antyirańska zyskuje tym samym bardzo dobry atut propagandowy.

Wojny z tego nie będzie, bo i po co ma być. USA nie ma żadnego powodu by wkraczać do Iranu ani tym bardziej bombardować kraj jak jakąś Jugosławię. Po takim starciu Iran byłby zrujnowany, ale w takim wypadku mieliby irańskie społeczeństwo całkowicie przeciw sobie i szanse na jakiekolwiek obalenie ajjatollahów spadłyby do zera. Iran z kolei jest za słaby militarnie, z zapyziałymi, trzymanymi za mordę w obawie przed puczem siłami zbrojnymi, które w symetrycznym konflikcie z Izraelem nie mają żadnych szans. Wysłanie bojówek na Izrael to mrzonka, to państwo od dawna walczy z nieregularnymi ugrupowaniami i spokojnie dałoby sobie radę w takim scenariuszu.

Rezultatem tej całej hucpy będzie dalsza i jeszcze głębsza izolacja Iranu na arenie międzynarodowej. Zobaczymy jeszcze jakie zbiorą owoce obecności w Syrii, bo jak na razie jedynym wygranym tego konfilktu jest Izrael, któremu syryjski reżim przestal już zagrażać, a w konflikcie od lat przelewa się arabsko-perska krew.

#iran
  • 12
@Gniewo_: To ze popełnili błąd przy namierzaniu ruskimi systemami nie oznacza braku organizacji wojsk lol, wszyscy raptem wiedzą jakimi siłami dysponuje Iran, moim zdaniem nie są tacy słabi. A to ze się izolują, niech się izolują - lepsze to niż wpieprzac się w politykę innych krajów jak to robią co niektórzy ( ͡ ͜ʖ ͡)
@uwielbiamnalesniki: decyzja o zestrzeleniu samolotu cywilnego, startującego z własnego, krajowego lotniska oznacza dokładnie to ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Twoim zdaniem nie są słabi, ok. Czy zapoznałeś się z raportami odnośnie posiadanego przez Iran sprzętu militarnego?

A co do izolacji Iranu, chyba nie zrozumiałeś kontekstu bo to nie Iran się izoluje. I wręcz przeciwnie do tego co napisałeś, Iran oficjalnie grozi zniszczeniem innym państwom i miesza się w
@ayylmao: nie dałyby w sensie dosłownym, czyli używając do tego siły militarnej? Czy może w wymiarze politycznym? Opiszesz jak mają to zrobić bez posiadania wspólnej granicy z Iranem?
@ayylmao: więc wykaż w jaki sposób polityka Chin mogłaby zablokować decyzję o ewentualnej agresji USA czy Izraela wobec Iranu.

I doczytałeś posta? Nie pisałem zbyt wiele o bombardowaniu Iranu - bo uważam to za mało prawdopodobne i pozbawione sensu.
@Gniewo_: Zapoznałem się z porównaniem militarnym i wynika z niego ze Iran pomimo starszego sprzętu stoi na podobnym poziomie co Izrael, z lekką przewagą dla Iranu, jeśli chodzi o ilość sprzętu do walki na ziemi. Nie biorę tu pod uwagę wsparcia USA dla Izraela.

Nie wiemy czy była to decyzja czy tak jak napisał ktoś na Twitterze kto rzekomo ma kontakt z systemami obronnymi - automatyczne ostrzeliwanie samolotu przez system, który
@uwielbiamnalesniki:

Po pierwsze, to ilość sprzętu w Iranie nie przekłada się na jego jakość, chocby takie irańskie Chieftainy i M60 to pojazdy w wersjach z lat 60/70. W dodatku nikt nie wie ile sprzętu figurujacego na stanie ma wartość bojową, bo część ze wspomnianych pojazdów z pewnością musiała zostać skanibalizowana ze względu na brak dostępu do części zamiennych. Wiedza o tym zjawisku jest powszechna i oczywista, także albo nie czytałeś, albo
@Gniewo_: Nigdzie nie powiedziałem ze ilość przekłada się na jakość, widziałem porównania gdzie pomimo starszego sprzętu Iran ma go więcej i w ogólnym rozrachunku oceniony został wyżej.

Skoro nikt nie wie jaka jest wartosc bojowa sprzętu to czemu zakładasz ze Iran jest słaby?

Fakt teraz zrozumiałem o co chodzilo, Iran będzie izolowany.

Czyli ja podaje argument randoma i to się nie liczy ale niepotwierdzone przez rząd irański informacje krążące po necie
@uwielbiamnalesniki: podaj źródło, które tak ocenia wartość irańskiego sprzętu.

Nikt nie wie ile Iran ma faktycznie na stanie sprzętu sprzed 40-60 lat, ale w warunkach 2020 roku taki niezmodernizowany Chieftain nie stanowi wielkiej wartości bojowej. Oczywiście mogli coś tam ulepszać na własną rękę, niemniej bez dostępu do oferty rynku zbrojeniowego takie ulepszanie nie będzie miało istotnego wpływu na wartość bojową pojazdu.

A ja mam wrażenie, że coś Ci się bardzo pomyliło.