Wpis z mikrobloga

#neuropa #4konserwy #smog

Od kilku dni mamy wysokie stężenia smogu w całym kraju. Kraków jeszcze niedawno był w czołówce miast z największym zanieczyszczeniem. A przecież ruch samochodowy w ostatnich dniach zmniejszył się o kilkanaście/kilkadziesiąt procent!

Oczywiście pojawili się pierwsi "myśliciele" w gorących. Screen poniżej.

Oczywiście banda gląbów nie zadała sobie trudu żeby sprawdzić dlaczego tak jest i gremialnie ogłosiła sukces nad lewactwem i aktywistami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A wystarczyło użyć choćby Googla żeby dowiedzieć się że:

Samochody odpowiadają nawet za 40% smogu w miastach takich jak Kraków


Lub

Jakub Bartyzel z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH nie ma wątpliwości, że to ewidentny efekt meteorologiczny. – Tak bezwietrznej jak tej nocy pogody dawno nie było. Praktycznie prędkość wiatru spadła do 0 m/s. Nakłada się na to sytuacja wyżowa, która klinuje ucieczkę powietrza do wyższej warstwy atmosfery – mówi Bartyzel. – Od dwóch dni mamy też bezchmurne niebo, co sprawia, że temperatura przy gruncie jest niższa nocą, jej inwersja jest większa, co sprzyja kumulacji zanieczyszczeń – podkreśla.


Także podsumowując. Samochody kopcą i mają wysoki udział w smogu ale ostatnie warunki atmosferyczne sprawiły że doszło do kumulacji smogu pochodzącego z niskiej emisji czyli palenia w domach.

Pełny artykuł dostępny jest tutaj: klik
Pobierz venividi - #neuropa #4konserwy #smog 

Od kilku dni mamy wysokie stężenia smogu w c...
źródło: comment_1584706899cJIRLbHRQRRQfRKFXBkUWu.jpg
  • 6
@bedist: Chłopski rozum w natarciu.

Samochodów w lato od groma, ale nikt nie pali w piecu. Powietrze czyste.


@bedist: A jak czesto w lecie zdarzają się tak sprzyjające warunki że mamy bezwietrzna pogodę przez kilka dni, wyż atmosferyczny I TEMPERATURE NIŻSZĄ PRZY GRUNCIE które uniemożliwiają ucieczkę zanieczyszczeń do wyższych warstw atmosfery?
NIGDZIE nie widziałem twierdzenia, że samochody się nie przyczyniają do smogu. Za to wszędzie wszyscy stawiają samochody na pierwszym miejscu tego problemu, gdzie nawet ten Twój ekstra cytat o jakichś 40% twierdzi że tak nie jest.


@kmt187: 40% z tego co wiem to nie większość xd

Niska emisja z pieców ma oczywiście w zimie pierwszeństwo i nigdzie nie napisałem że tak nie jest. Napisałem że samochody dokładają swoją cegiełkę (i to