Wpis z mikrobloga

Hej. Jestem ciekawy co taki przeciętny nocnik/dziennik myśli o pracy archeologów. Teoretycznie to nie robimy nic, co mogłoby ułatwić ludziom życie codzienne, ale zawsze jak rozmawiam z jakimiś nieznanymi mi ludźmi np. jak jadę autostopem i pytają się mnie czym się zajmuję, to są pełni podziwu i szacunku. Zdajecie sobie sprawę, że duża część badań wykopaliskowych jest realizowana z waszych pieniędzy? Jak na to reagujecie? Uważacie że jest to wartościowe zajęcie? Gdybyście mieli możliwość osobistego finansowego wsparcia jakichś wykopalisk w waszym regionie, to dorzucilibyście się, czy nie? W nagrodę moglibyście dowiedzieć się czegoś więcej o historii terenów na których mieszkacie, i ewentualnie obejrzeć jakieś nowe ciekawe zabytki w lokalnym muzeum.
#tojużdziennawiectaguje #archeologia #historia
  • 21
@opk20: A korzystasz w jakiś sposób z tej możliwości cofnięcia się w czasie? Czytasz naukową archeologiczną literaturę, np. Sprawozdania Archeologiczne, albo przynajmniej Archeologię Żywą?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@w2kn2e: wiesz każdy (z reguły) wcześniej czy później zadaje sobie pytanie skąd pochodzi.
Ja jestem za. Uważam że powinny być robione. A potem pokazywane ale jeden warunek: żeby każdy nawet średnio rozgarnięty 12 latek coś z takiej wystawy wyniósł.

Ja z dziećmi chodzę do muzeum archeologicznego w Krakowie.
Raz na rok.
One mają stracha przed mumiami.
A dla mnie nadal niesamowite jest sala gdzie pokazane jest jak mieszkaliśmy 70 tysiący lat
@w2kn2e: Cos ty :D ale ogladam czasem na w tv kanal historia albo na yt. Niewiem czy wiesz ale np biblia ktora znamy to tak naprawde kopia z malymi zmianami zapisow 2000lat wczesniej z mezopotami.

Takie rzeczy mnie ciekawia
@Sl_w_k_1: 70 tysięcy lat temu to na dobrą sprawę jeszcze nas tutaj nie było, wtedy w Europie panował Neandertalczyk. Mimo wszystko jest to rzecz godna uwagi, można np. docenić jak wielkim udogodnieniem jest dla nas bieżąca woda, ogrzewanie i światło.
@w2kn2e Macie szacun, bo jesteście żywym dowodem na to, że można w życiu realizować swoje pasje. Na codzień użeracie się z administracją, kretynami z ministerstw, którzy nie mają pojęcia o branży i normikami z wykrywaczami, którzy najchętniej #!$%@? na ibeju absolutnie wszystko, co tylko da się wykopać. Jesteście rzadkim przypadkiem rzetelności, wiecie czym jest sprawdzanie źródeł, potraficie weryfikować zalewające nas fake newsy i zawsze macie jakieś ciekawostki do opowiedzenia..
No i wiecie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@w2kn2e: mi chodzi o to że mieszkaliśmy wtedy w jaskiniach.
@Pesa_elf: a jak napisał było to kilka sekund temu w skali wszechświata.
Dla mnie jeszcze jedną rzeczą było zaskakujące.

Mój dziadek kosił trawę kosa jak ja też coś tam imię.
I były pokazane narzędzia.
I przez ostatnie 2k nic się nie zmieniło pod tym względem.
Kosmici?

Skąd ten skok technologiczny przez istaty 200 lat?
Od pary liczę
@Sl_w_k_1: Niewątpliwie w jaskiniach, ale nie tylko. Otóż czas o którym wspomniałeś to okres tak zwanego zlodowacenia północnopolskiego, które objęło swym występowaniem obszar całej północnej Europy, aż do terenów dzisiejszego woj. wielkopolskiego. Warto wspomnieć że fauna występująca wtedy na naszym kontynencie zasadniczo różniła się od tej którą znamy obecnie. Ludzie w głównej mierze swoje życie opierali na wędrówce za stadami reniferów. Nie był więc możliwy całkowicie osiadły tryb życia. Budowano sezonowe
@Sl_w_k_1 panie nie ma szans. Są otwory takie jak robilem na budowie wiertnicą w stropach czy fundamentach. Myślę ze ludzkość jest starsza jak myślimy tylko przyszla katastrofa taka ze cofnelismy sie w rozwoju. Teraz tez będzie blysk na słońcu i wracamy praktycznie do XIX w
@w2kn2e: jak byłem na studiach archeo to tylko wow wow. Teraz w pracy (już nie archeo) jak mówię, że studiowałem to wow wow :D fajne to było, nie powiem.
@w2kn2e: Mega szanuję. Mam pytanie - czy czasem zdarzają się ludzie zlecający "śledztwa"? Chodzi mi o ten typ człowieka, który ma dużo pieniędzy, przychodzi do Was z pamiatką rodzinną i chce, żeby prześledzić losy jakiegoś przodka? Czy takie rzeczy tylko w ksiazkacg?