Wpis z mikrobloga

Czy próbował ktoś z #yerbamate zasadzić u siebie tykwę ?

Tak myślałem czy sobie nie spróbować dla zabawy wyhodować tykwę i zrobić z niej matero ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ma ktoś z Was może jakieś doświadczenia, jaka odmiana będzie najlepsza bo z tego co już widziałem to niektóre mają ogromne owoce, a poza tym czy każda odmiana będzie się nadawała po ususzeniu do zrobienia matera, bo może jakieś odmiany są trujące albo coś ¯\_(ツ)_/¯
No i czy w naszych warunkach urośnie to spokojnie na świeżym powietrzu, bo może za zimno dla takiej roślinki?

#yerbamatewykopclub #yerba
  • 7
@SzefJaszczurek: Najwyżej coś tam poszukam w necie, kupię nasionka jakichś 2-3 odmian i pójdę na żywioł a relację co jakiś czas zdam na wypoku jak idzie uprawa człowiekowi bez doświadczenia w ogrodnictwie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pollos: widywalem na grupach fb ze ludziom sie udawalo, choc nie wiem czy to takie same jak te z Ameryki ,czy moze inne odmiany czy gatunki. Pamietam ze @DobreZielePL kiedys wrzucalo na fb zdjecie tykwy jaka dostali w prezencie od klienta, moze powiedza czy mozna bylo z tego pic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ranunculus: @pollos: Tak, mamy taką polską tykwę: https://www.instagram.com/p/BWcPkqgFck9/
Ale jest malutka, nawet 100ml nie ma, nie piliśmy z niej w końcu ani raz. Ale teoretycznie się nadaje. To naczynie jest wykonane z wąskiego końca tykwy, a sama kula była podobno ogromna.
W Polsce można hodować tykwy, kilku znajomych to robi, ale nie wytwarzają z tego masowo naczyń do mate. Można bez problemu znaleźć nasiona, ale nie powiem tu więcej, bo