Wpis z mikrobloga

Potrzebuje porady;
TL;DR ! Mam zamieniony dowód rejestracyjny auta z inną osobą, przez co jeżdżę nie swoim autem.

Jakieś 2 lata temu kupiłem samochód od handlarza, uszkodzony do poprawek blacharskich, naprawiłem na własny rachunek i użytkowałem do dzisiaj, jako że to było ledwo roczne na pierwszy przegląd wybrałem sie wczoraj. Co się okazało nr auta VIN jest niezgodny z tym w dowodzie. Różnią się dokładnie 3 znaki. Po telefonie do handlarza okazało się ze miał owszem dwa takie same auta na placu w tym samym czasie. Jedno zostało sprzedane mnie, a drugie dalej do firmy leasingowej w Warszawie. W którymś momencie zostały źle wydane dowody, a przez moje gapiostwo i osób z tamtej strony nikt nie sprawdził VINów w autach czy się zgadzają w dokumentach. W tym momencie czekam na telefon od firmy leasingowej która to ‘ czeka na zabranie auta od klienta oraz rzeczoznawcę’ (po co ten rzeczoznawca??) i mają się do mnie odezwać do końca tego tygodnia. Jakie jest realne wyjście z tej sytuacji?. Nie chce wymieniać się autami (teoretycznie to by było najprościej), bo znam swoje auto wiem co było w nim robione, poza tym jak tamto było w leasingu to raczej nie robiło mało kilometrów, w dodatku to dość popularny flotowy model. Sprawdziłem również nr vin na raportach, auta są takie same, jedyne co ich różniło to że, na jedno było wypłacone odszkodowanie ze szkody która obejmowała te rzeczy które ja naprawiałem w moim (fizycznie) aucie, ale były wypłacone na auto którego fizycznie nie posiadam.
Najlepiej było by dla mnie ‘wymienić’ dowody rejestracyjne lub dokonać w nich zmiany nr vin z uwagi na to że wystąpiła pomyłka czy jest to jakoś możliwe, zwykła umowa cywilna?

#motoryzacja
#samochody
#prawo
#rejestracjapojazdu
#pomocy
  • 13
@KamaZZ: normalnie z dowodem rejestracyjnym.
Nikt, ta sytuacja wyszła własnie teraz na przeglądzie, Pan przeglądowy własnie zwrócił na to uwagę.
Miałem fakturę zakupu, dokumenty i stare blachy które zdałem urzędzie i otrzymałem nowe, tak jak za każdym razem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@deadskinmask: No ogólnie to w talich sytuacjach jest losowanko- albo uda ci się to rozegrać z urzędem, albo lepiej spuścić to auto z górki gdzieś do rzeki i się nie przyznawać.
co chcesz tu radzić? Przecież nikt auta nie zamieni bo się komuś dowody pomyliły xD To jakaś abstrakcja, że tak w ogóle myślisz. Albo wymienicie się dowodami, albo trzeba będzie wyrobić nowy i nara. To wszystko.


@SpokojnyPan Niby tak, ale przecież on w papierach ma, że kupił tamten samochód. Nie wiem jak miałoby wyglądać wyrobienie samego dowodu z innym nr VIN, spowodowałoby to że byłyby 2 dowody z jednym nr VIN chyba
@deadskinmask o, to jeszcze lepiej, no czy jest np w cepiku? Bo jeśli jest w ASO razem z historią serwisową to nie jest to duży problem, najwyżej utrata historii i gwarancji, gorzej jak przebieg któregoś z tych aut jest w cepiku, wtedy wymiana dowodami spowoduje, że przebieg przynajmniej jednego z aut nie będzie zgodny z rzeczywistością. Co na to diler, ma jakiś pomysł na odkręcenie sprawy? Najlepsze jest w tym wszystkim to,