Wpis z mikrobloga

Dlaczego kopalnie nie zostaną zamknięte ?

Górnicy przebranzowieni?
Zostawienie tych rentownych ?

Przecież oni są jak pasożyci na dupie , po prostu nie rozumiem i z całym szacunkiem dla górników za ich ciężka pracę. Zyci
  • 9
@Noneq: bo wegiel jest strategicznym zasobem energetycznym, gornicy duza grupa spoleczna, od ich dobrobytu zalezy cala koniunktura na slasku. Dalej bo ciezko by bylo ponownie odpalic kopalnie, a tani wegiel z importu nie bedzie tani wiecznie.
Gdyby go zabraklo to ludzie zima by zamarzli w domach, nie bylo by cieplej wody ani pradu.
@InterferonAlfa_STG ale przecież można sprowadzić węgiel z Kolumbii który jest tańszy i lepszej jakości. Nikt nie mówi o zamknięci z dnia na dzień, ale jak jakiś biznes nie idzie to się szuka alternatywy skoro jakieś pomysły też nie wypalają. Pozatym nikt nie mówi że się zamyka na zawsze, przecież ten wengiel by leżał i czekał po prostu na lepsze czasy aż się to zacznie opłacać. Ja naprawdę nie rozumiem dlaczego akurat walczy
wegiel jest strategicznym zasobem energetycznym


@Noneq: nie rozumiesz tej frazy. Wiele jest obecnie bardziej oplacalnych ekonomicznie mozliwosci importu wegla.
Tylko nie rozumiesz, ze to jest zasob strategiczny. Gdyby choc na chwile sie wegiel w polsce skonczyl, to zrozumialabys, ze taki kryzys epidemiologiczny nie jest nawet przecinkiem na kartach historii tego kraju.

Druga sprawa, to nasza pozycja negocjacyjna. Jest dobra, bo mamy swoj wegiel. Gdybysmy nie mieli swojego to bysmy placili 10x
@InterferonAlfa_STG nie mówię że wiem wszytko, dlatego w sumie jest ten post. Poznać co myślą inni i dziękuję Ci że mogę spojrzeć inaczej na pewne kwestie.

A nie można by zostawić tych które są w miarę rentowne tak by zapełnić tylko węgiel dla kraju albo zostawić wszystkie ale wydobycie na poziomie wchłaniania dla kraju. Taki wiesz waz który zjada własny ogon.

Nadwyżkę pracujących tam górników przebranżowić i tyle. Po co nam x
A nie można by zostawić tych które są w miarę rentowne tak by zapełnić tylko węgiel dla kraju albo zostawić wszystkie ale wydobycie na poziomie wchłaniania dla kraju.


@Noneq: zostawiono tylko te "w miare rentowne" i pracuja na minimalnych mocach przerobowych, ktore zabezpieczaja sprzet pod mozliwe zwiekszenie wydobycia - to sa kwestie strategiczne.

A ekonomicznie bardziej oplaca sie na potrzeby kraju importowac wegiel skad sie da i doplacac do kopalni.

Zrozum,
@Noneq: a co ja mam do sądzenia? To jest jedna z najbardziej zlozonych kwestii spoleczno politycznych w spoleczenstwach postprzemyslowych i mam miec jakas jednoznaczna opinie na ten temat?
Najwybitniejsi ludzie ubieglej epoki pokroju Margaret Thatcher nie mieli uniwersalnych rad w takich sprawach, ale pewnie. Jestem przeciez polakiem to musze miec gownoopinie na taki temat ¯\_(ツ)_/¯