Wpis z mikrobloga

@michelney: nie damasceński tylko z damastu, to trochę co innego. Damast to po prostu skute warstwy stali, które dają charakterystyczny wzór. To nie jest ta osławiona stal damasceńska.
@Andi128: no nie do końca, damast daje bardzo duże podobieństwo i zbliżone właściwości, patrz tutaj
"Proces produkcji stali damasceńskiej był objęty tajemnicą i nigdy nie został opanowany w Europie. Nie zachowały się żadne wiarygodne opisy tego procesu. Dawna hipoteza, że stal ta była otrzymana przez skuwanie ze sobą wielu (300–1000 i więcej) warstw stali węglowej o kolejno narastającej twardości, okazała się fałszywa. Współczesne eksperymenty metalurgiczne, oparte na szczegółowych badaniach mikrostruktury tej
@Rey5225: no nie wiem czego jeszcze mieliby tam dodać, magii i zaklec? Mówimy chyba o stali damasceńskiej a nie valyrianskiej. Stal Damasceńska to poprostu damast tylko wykonany w Damaszku, sądzę że jedynie skład samej stali może się różnić ewentualnymi dodatkami w lokalnych złożach węgla lub żelaza.
@Andi128 Damast i stal damasceńska to to samo.

Nie wiemy jak ja robiono i nie jestesmy w stanie wyorodukowac dokladniw takiej samej. Nie znamy procesu technologicznego. Nie wiem co Cie dziwi?