Wpis z mikrobloga

Czy nagroda pieniężna za dobre wyniki w nauce przyznana przez uczelnię oraz stypendium za osiągnięcia naukowe przyznane przez pewną organizację (a nie przez uczelnię czy ministerstwo) podlegają opodatkowaniu? Czy taka nagroda nie jest zwolniona z podatku, jeśli jest poniżej 2 000 zł? Czy takie stypendium nie powinno być zwolnione z podatku do kwoty 3800?
#prawo #podatki #studbaza #pytanie
  • 13
@r4do5: @Skromniacha: @Szef_Wypoku: tak, stypendium naukowe nie jest opodatkowane, bo sam również takie dostaje i nie dostaję żadnych PITów w związku z tym, ale tutaj chodzi o stypendium przyznawane przez pewną organizację (stowarzyszenie) i czytałem, że to jest opodatkowane od 3800, a w PIT opodatkowali mi całą kwotę i nie wiem czy słusznie.
@r4do5: jakoś sobie nie wyobrażam, aby student szedł do księgowej / biura rachunkowego, w sprawie wyjaśnienia podatku na nieco ponad 1000 zł ¯\_(ツ)_/¯ może na infolinii urzędu skarbowego mi pomogą
@angie12: no u mnie podobnie, aczkolwiek trudno nazwać to stowarzyszenie "firmą". też przypuszczam, że jakiś podatek trzeba zapłacić, ale chyba nie od całej kwoty. na PIT-11 jest napisane, że kwota do 3800 jest zwolniona do opodatkowania (jako że to stypendium), a w PIT-37 system obliczył podatek od całej kwoty.
@ly000: wiesz co, nie wiem szczerze mówiąc, widziałam wlaśnie, że 3800 jest wolna od podatku bo szukałam wcześniej w necie, mi generalnie firma sama potrąca podatek i odprowadza, w umowie stypendialnej też było napisane, że odprowadzenie podatku leży po stronie fundacji firmy, wydaje mi się, że to zazwyczaj właśnie tak jest
@angie12: tak, ale ten podatek chyba może być potem zwrócony. u mnie też przez kilka miesięcy wypłacali pełne stypendium, a potem obniżone (chyba ze względu na podatek). w zeszłym roku zwrócili cały podatek, ale to raczej dlatego, że moje dochody nie przekroczyły jakiejś tam kwoty (8000?). w tym roku już przekraczają i to mocno. podatek jest liczony o całej kwoty, dodając do siebie zarówno dochód z umów, które realizowałem, jak i