Wpis z mikrobloga

Serdecznie polecam wam dokument Hot Coffee dostępny na HBO GO. Nie jest on o kawałku Schaftera, nie chodzi w nim o legendarny mod do GTA San Andreas, nawet w mniejszym stopniu chodzi o dosłowną gorącą kawę. Chodzi o system prawa w Stanach Zjednoczonych. Dotyczy 4 spraw sądowych, których wspólnym mianownikiem są obywatele vs korporacje.

Dokument zaczyna się od bardzo znanej sprawy (nawet w Polsce), gdzie kobieta dostała prawie 3 miliony od McDonald's za to, że... oblała się gorącą kawą. To mniej więcej utkwiło w pamięci zbiorowej, może nawet mniej, bo czasami nie wiedziano jakiej płci był powód, ile pieniążków wygrał, ale ogólnie chodziło o fortunę za oblanie się gorącą kawą. Teraz fakty. 79-latka w McDrive zamówiła razem z siostrzeńcem zestaw i poprosiła o kawę. Położyła ją sobie na siedzeniu między udami. Samochód ruszył, kawa się wylała i wywołała ogromne oparzenia, w dokumencie były zdjęcia tych ud (uprzedzam, okropne). Kawa podawana przez McDonald's miała 82 stopnie Celsjusza (dzięki tłumaczowi za konwersję z barbarzyńskich Fahrenheitów). Była nieprzyzwoicie gorąca i była podana ze złamaniem wewnętrznych procedur korporacji, według nich kawa miała mieć max. 70 stopni Celsjusza. Starsza kobieta ledwo z tego wyszła, ale leczenie trwało długo, było męczące i kosztowne. Pozwała korporację i wygrała. Wygrała ok. 150k $ za szkody na swoim zdrowiu i ok. 2,75kk $ tzw. odszkodowania retorsyjnego.

W skrócie, odszkodowanie retorsyjne nie ma za zadania być zadośćuczynieniem za krzywdę, natomiast ma służyć temu, aby sprawca deliktu został ukarany na tyle dotkliwie, aby zmienił swoje praktyki, zasady, polityki, które szkodzą ogółowi, społeczeństwu. Jak pewnie wiecie, orzecznictwo w Stanach ma ogromny wpływ na kształtowanie się prawa w kraju Tiger Kinga, Tiger Woodsa i Stephana Kinga. W wyżej omawianym przypadku sąd wyprowadził kwotę 2,75kk $ ze sprawozdania finansowego firmy, gdzie ta kwota mniej więcej odzwierciedla zysk spółki za samą sprzedaż kaw na przestrzeni dwóch dni roboczych.

Wyrok wywołał emocje w amerykańskim społeczeństwie, głównie poczucie absurdu systemu prawnego w kraju. Tę falę wykorzystały korporacje. Za pomocą PRu i lobbingu postanowiły na poziomie federalnym wprowadzić regulacje, które pozwalałyby na kwotowe ograniczenie odszkodowań retorsyjnych. Udało się przeforsować to w takiej formie, aby umożliwić stanowym ciałom legislacyjnym ograniczać te kwoty, ale... #!$%@?. Na poziomie stanowym lobbyści byli jeszcze sprytniejsi i poszli za ciosem. W niektórych stanach udało im się przeforsować limity na każdy delikt (btw. piękna jest sonda w której pytają Amerykanów o to czym jest delikt, po angielsku "tort", oczywiście myślą, że to ciasto xD). Wtem korporacje za pomocą wpływ lobbingowego na stanowe władze zyskały niesamowitą tarczę chroniącą ich przed ogromnymi odszkodowaniami. Jest przykład rodziny z Missisipi, w której na skutek rażących błędów w sztuce lekarskiej jeden z bliźniaków był niedotleniony, co spowodowało jego trwałe uszkodzenie mózgu. Koszt leczenia przez wiele lat oszacowano na 6 mln $ (to USA, tyle to potrafi kosztować). I co? Ława przysięgłych (imo okropna instytucja) orzekła, że należy się pełne odszkodowanie, ale wyrok trzeba było zmienić do stanowego limitu 1,25kk $ xD

Dalej mamy jeszcze sprawy gdzie korporacje zmieniły sędziego stanu federalnego (swoją drogą elekcja sędziów to kolejna gówniana sprawa) a nawet uciekły od odpowiedzialności za... gwałt. Tutaj już nie będę opisywał, pozostawię wam tę przyjemność z seansu.


#prawo #commonlaw #usa #dokument #hbogo
Pobierz LebronAntetokounmpo - Serdecznie polecam wam dokument Hot Coffee dostępny na HBO GO. ...
źródło: comment_1591028174ID7Tx2RZGgluCSpZTDiBv7.jpg
  • 2
@LebronAntetokounmpo
Common law (albo nawet precyzujac - amerykański system prawny) ma pare ciekawych kwestii, ale ogólnie tez nie bylbym zwolennikiem. Choc tez zauwazmy ze wiele minusow wynika nie z samej koncepcji common law, a zwyczajnie ze stosowanych przepisow (czy to na poziomie stanowym czy tez federalnym).