Wpis z mikrobloga

#programwyborczy2020 #prezydenckieama2020

W ramach przygotowanka do AMA zrobiłem skrót programu Pana Bosaka. Program dostępny jest tutaj: Bosak2020_NowyPorzadek.pdf

Pan Bosak nie obiecuje, tylko wygłasza tezy. Z góry przepraszam, jeżeli jakimś skrótem myślowym coś przekręciłem.

1. Polska będzie nowoczesną republiką (cokolwiek to oznacza).
2. Wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat ale bez reelekcji.
3.a. Premier będzie ponosił całkowitą odpowiedzialność za ministrów.
3.b. Zluzowane zostaną przepisy powoływania i odwoływania ministrów przez premiera.
3.c. Sejm będzie głosował wotum nieufności rządu, a nie ministrów z osobna.
3.d. Premier zyskuje prawo weta.
4. Nowe ustawy "organiczne", ponad ustawami sejmu ale podrzędne konstytucji.
5.a. W skład senatu będą wchodzić: przedstawiciele samorządów, grup społecznych, związków zawodowych, organizacji społecznych oraz wszyscy byli prezydenci (dożywotnio).
5.b. Senat może tworzyć komisje śledcze.
5.c. Senat może odwoływać "najwyższych urzędników państwowych" (skr. NUP, wg. google np. prezes NBP, prezes SN, prezes TK etc.)
6.a. NIK i CBA pod kierownictwem opozycji.
6.b. Nowi lepsi prokuratorzy - tymczasowi prokuratorzy specjalni tropiący złych polityków.
7.a. Konstytucyjna i karna odpowiedzialność za wprowadzanie parlamentów w błąd przez NUP oraz rząd.
7.b. Sejmowe sesje pytań i odpowiedzi będą regulowane.
7.c. Rozszerzenie kompetencji komisji śledczych, kierownictwo w ręce opozycji (patrz 5.b.)
8.a. Nowa konstytucja
8.b. Ordynacja wyborcza = mix kilku systemów głosowań
8.c. Kadencja sejmu 4=>5 lat
9. Liczba posłów 460 => 230
10. Polonia też głosuje
11.a. Konstytucja RP > Umowy międzynarodowe z UE (patrz 8.a.)
11.b. Nie będzie euro (konstytucyjna waluta)
11.c. Sądy polskie nie będą musiały stosować wykładni prawa sądów międzynarodowych.
11.d. Ograniczenie "kompetencji"(?) polski = referendum.
12. Eurodeputowani dostaną wytyczne (granice polskiej racji stanu). Nie mogą głosować na złość Polsce.
13. Oparcie prawa o prawo naturalne oraz prawo rzymskie.
14.a. Rozszerzenie definicji małżeństwa (kobiety i mężczyzny) o cele.
14.b. Ojców wpiszemy do konstytucji.
14.c. Konstytucyjne ulgi podatkowe dla rodziców.
15. Prawna definicja płci (2) tak by nie szło oszukać aktu małżeństwa przez dwie osoby o tej samej płci (biologicznej).
16. Obywatelem się jest od chwili poczęcia. Zakaz aborcji eugenicznej.
17. Dość pokrętnie przedstawione ale chyba chodzi o Państwo minimalne.
18.a. Konstytucyjna wolność gospodarcza. (Uproszczenie prawa, usunięcie ograniczeń handlu, swoboda zawierania umów).
18.b. Interpretacje prawne (np. podatkowe) będą wiążące.
18.c. Klauzula sumienia.
19. Zakaz uchwalania deficytowego budżetu.
20. Eksploatacja złóż surowcowych będzie regulowana przez państwo. Wydobycie musi prowadzić polska spółka (przynajmniej w części). Zysk będzie "dywidendą narodową" przekazywane jakimś funduszom. Analogicznie lasy państwowe (ale i inne zasoby odnawialne wg. wiki np. woda).
21. Ograniczenie nadawania obywatelstwa obcokrajowcom.
22.a. Trybunał Konstytucyjny, KRS, SN - członkostwo dożywotnie. (swoją drogą czy to nie jest sprzeczne z 5.c.?)
22.b. Prezydent będzie powoływał członków TK, KRS, SN. (teraz tylko liderów chyba powołuje - do sprawdzenia)
23.a. Konstytucyjna regulacja zawodu sędziego. Min 10 lat stażu na podobnym stanowisku.
23.b. Nowy urząd - sędziego śledczego i ławy przysięgłych.
24. Nowy urząd - sędziowie pokoju (do drobnicy). Odpowiadają za swoich asystentów.
25. Odpowiedzialność urzędnika majątkiem własnym.
26. Prawo do obrony koniecznej. Ułatwienie dostępu do broni. Sąd może odstąpić od wymierzenia kary dla broniącego się.
27. Ważne urzędy, które są niezależne od parlamentu - relokacja poza Warszawę. #polityka
  • 7
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@cecyl: niektóre pomysły ciekawe, fajnie by bylo gdyby kiedyś wszystkie ugrupowania ze soba wspolpracowaly a nie pajacowaly jak dotychczas, wyszłoby to chyba temu państwu na dobre. Podobaja mi sie na pierwszy rzut oka 6a, 7a, 7c, 26. Przyblizysz o jakie urzedy chodzi w 27? I czy w 11d chodzi o to ze kazda decyzja ue w sprawie polski ma byc poddawana pod referendum, tak? Dobrze rozumiem?
@Zgrywus1: Zacytuję:
27. "Nowa Konstytucja powinna zawierać nakaz dążenia do lokowania poza Warszawą urzędów, które nie wymagają dla swojego funkcjonowania bezpośredniej bliskości parlamentu lub rządu."
11.d. "Nowa Konstytucja powinna ponadto gwarantować, że każdorazowa próba pozbawienia państwa polskiego kolejnych kompetencji będzie wiązać się z obligatoryjnym referendum ogólnokrajowym."

I po za tym nic więcej nie ma. Trochę to dla mnie enigmatyczne.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cecyl: aaa, cos czuje ze w 11d chodzi o rzeczy w stylu traktatu lizbońskiego, ze kazda taka decyzja musi byc podparta wynikiem referendum. Ale cholera wie. O 27 w sumie nie wiem co myslec bo nie znam tych instytucji i nie wiem czy dobrze ze sa w warszawie czy niedobrze
8.b. Ordynacja wyborcza = mix kilku systemów głosowań ?

Dlaczego kadencje mają być wydłużone?

2. Wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat ale bez reelekcji.?

Lepsza jest chyba reelekcja. Jeśli prezydent się sprawdził nikt nie będzie miał nic przeciwko głosować nawet 4 razy.

8.c. Kadencja sejmu 4=>5 lat

Ławy przysięgłych to jest bardzo dobra zmiana, która częściowo zablokuje korupcję w sądach.

Ogólnie fajny program.
@trak33: Zamiast promocji siebie będzie za pomocą swojego urzędu promował kolegę partyjnego.
Problem jest w zablokowaniu możliwości reelekcji osobie, która zrobi dobrą robotę.
@CoolYo: w teorii teraz też blokujemy możliwość ponownego wybrania prezydenta po 2kadencjach, tak na moje przemyślenie szedł 1 argument, nie jestem pewniem co dokładnie ma to na celu