Wpis z mikrobloga

Mirki, co to się dzieje? Pierwszy raz widzę takie komunikat. Ostatnio czyscilem komputer, mlntkwalem. Dysk M2, wypialem dlatego I wpiaałem kartę graficzną. Oraz wyjąłem i wlozylem ponownie kości pamięci ram. To dlatego że często w bsodach był komunikat "memory cos tam". Myślałem że może to pomoże. Od tego czasu podczas ładowania się systemu widzę nowe okienko z "enter to bios setup" oraz tuż przed nim jakieś liczenie jak na screenie wyżej. O co chodzi? Co on liczy i jak się tego pozbyć? #windows #windows10 #komputery #informatyka #hardware #elektronika #pytanie
źródło: comment_1595371000HjBA0o0MFbXBzw4g5fVkLn.jpg
  • 14
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bunch: z tłem pro series? nie windows?
Czy to system "brandowany" jak w korpo?
Generalnie jesli chkdisk leci to znaczy że pojawiają się błędy logiczne (ewentualnie fizyczne ale to by szybko się potwierdziło bo by umarł na amen).

zaraz napiszę z kompa bo jestem w toalecie i fretka mi przestawia bibeloty jak pisze xd
@Bunch: Ja bym wyjął ramy i ten dysk, przeczyścił spirytusem piny. Przy wkładaniu wielokrotnie "wyjął/włożył" tak aby piny na płycie oraz na ram/dysku się o siebie potarły, tj. jeśli jakaś warstwa oksydacyjna się pojawiła to żeby się zarysowała i było przewodnictwo prawidłowe.

Jeśli po tym dalej będzie się to działo to:
- może umierać procesor
- może umierać kontroler pamięci
- może umierać dysk
@Acri: Witaj. A błędy jakiego dysku? Instalowałem dysk podpisany jako "G", mający 512 GB. Niestety nie trafilem na ten komunikat od początku więc nie wiem czy wszystkie dyski skanuje po kolei czy tylko jeden. No więc ja wpinałem nowy dysk M2 z literą przypisaną mu - G. Dysk C to dysk systemowy.

Pierwszy raz widze logo "Pro Series", zawsze było to zwyczajne logo Windows albo nic.
Opisalem jakie czynnosci robilem ostatnio
@Bunch: https://forums.tomshardware.com/threads/motherboard-seems-to-be-checking-all-hard-drives-before-booting-to-msi-logo-can-i-disable-this.2085042/
Wychodzi na to że Twój BIOS jest #!$%@? i skanuje dyski.
Odepnij go, zaktualizuj bios i sprawdź czy się da to ogarnąć.
W ustawieniach biosu poszperaj pod opcje do skanowania dysków w celach znalezienia błędów.
Jak nie będzie takiej opcji nawet po aktualizacji biosu, to dysk podpinaj po boocie windowsa, bo inaczej tego nie obejdziesz.

Chyba że Ci nie przeszkadza, to zostaw. Nic złego nie zrobi. Chyba że developer
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bunch: Pro series to po prostu ekran biosu moze miales fastboota wlaczonego dlatego go wczesniej nie widziałeś. Co do tego sprawdzania dysku to tak jak pisał wyżej brakloginuf zazwyczaj wystarczy że ten proces przejdzie raz i elo
@Krzak333: A no według internetów to ten bios jest #!$%@? i na niektóre pendrive w USB tak reaguje oraz na podpinane dodatkowe dyski (nie wszystkie). I będzie się odpalać za każdym bootem, chyba że taki dysk się odepnie.

I piszą że nie da się wyłączyć. ᕕ(ᐛ)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Acri: wtf ale chore ;d może niech op poszuka fastboota i opcje wylaczenia smarta w biosie dla mnie to dość dziwne aby nie bylo choć jednej z tych funkcji. Wyglada mi to bardziej na to ze windows ma problemy a nie bios
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bunch: to zrób tak po wlaczeniu kompa od razu nawalaj w przycisk F2 (czy jaki tam odpowiada u ciebie za to) na klawiaturze az pokaze ci sie bios i tam poszukaj FASTBOOT i przelacz na ON. poszukaj S.M.A.R.T i wylacz go
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bunch: SMART zczytuje dane z dyskowego "tachometru" rozne informacje ile godzin przepracowal ile sektorów relokowamych a ile czeka na relokacje itp. Może stwierdzil ze jakiś parametr mu nie pasuje i teraz ciagle robi skany ¯\_(ツ)_/¯