Wpis z mikrobloga

Total deaths w #szwecja dzisiaj +28
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/
https://experience.arcgis.com/experience/09f821667ce64bf7be6f9f87457ed9aa

Pewnie w najbliższym czasie to jakoś kreatywnie porozkładają na poprzednie dni, aby stworzyć złudzenie panowania nad epidemią i odtrąbić sukces pana Tegnella.
Zdaję sobie sprawę, że są tam opóźnienia w raportowaniu, ale podobne wartości się zazwyczaj pojawiają, jak sprawdzam po 14:00 o ile się zmieniła suma zgonów.
W ogólnym wskaźniku zgonów/1M populacji są już o krok od Włoch i Hiszpanii, w najbliższych dniach Szwecja ich niewątpliwie wyprzedzi, prąc do pokonania Belgii.
Możecie sobie chwalić ich politykę, ale nie zmienia to faktu, że cały czas umiera tam na COVID-19 zdecydowanie więcej ludzi niż w krajach takich jak Finlandia, Norwegia, Dania, Austria czy Szwajcaria, gdzie uzbieranie 28 zgonów zajęłoby lekko miesiąc.
#koronawirus
  • 9
@fiolkins: Worldometers aktualizuje szwedzkie dane z dość sporym opóźnieniem.
Porównaj sobie sumę total deaths między Worldometers, a tym ArcGiSem, który zalinkowałem.
5702 -> 5730. Tyle urosło dzisiaj wg raportu o 14:00.
@fiolkins: Nie mówię, że to spisek. Bardziej bym to nazwał kreatywnym raportowaniem, mającym wywołać pewne złudzenia i uspokajać sytuację. Nasz rząd zresztą nie jest wiele lepszy pod tym względem. Jak nie zapomnę, to mogę takie wpisy publikować.
Dla porównania, Polsce osiągnięcie 28 zgonów (na podstawie ostatnich danych) zajęłoby średnio 5 dni.
Dodam, że Polska to populacja Szwecji x4, a i tak nie jesteśmy żadnym prymusem w panowaniu nad epidemią.
@fiolkins: Jeśli faktycznie u nich dane spływają z takim opóźnieniem, to już chyba lepiej i uczciwiej byłoby podawać tyle, ile spłynęło danego dnia. Tak jak to ma miejsce w wielu stanach USA chociażby, wtedy wykres przyjmuje kształt piły, ale przynajmniej mamy pełny i obiektywny obraz trendów, jeśli tylko weźmiemy sobie średnią 7-dniową.
@Siemomyslaw: Pozniej bedzie jak we Francji albo w UK gdzie nie wiadomo czy umarli i na co umarli i kiedy umarli. Nie za bardzo wiem o jakie zludzenie Ci chodzi bo patrzac wstecz na dane tez nie maja tych zgonow duzo. Ja wiem zebys chcial zeby tam byl koniec swiata ale go tam nie ma i ludzie nie umieraja na ulicy. Tak z ciekawosci czy to jest odpowiedzi na wpis innego