Wpis z mikrobloga

Hej astromirki, jak to jest z tymi ogniskowymi okularów ? W przypadku podstawowego okularu z ogniskową 25mm po ustawieniu wyciągu jest wszystko ostro i miło. No ale chciałem spróbować większego powiększenia w przypadku wczorajszych Jowisza i Saturna. Włożyłem w wyciąg teleskopu okular 5mm, powiększenie niby większe ale wszystko rozmazane tak że nic nie widać, kompletna tragedia i nie mogę niestety znaleźć informacji jak to działa. Czy ktoś bardziej doświadczony poratuję wiedzą ?
#astronomia
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szaraskarpeta: jakiej ogniskowej jest teleskop? 5 mm to może być za krótka ogniskowa na okular, dużo zależy od samego teleskopu, od warunków pogodowych, przejrzystości i stabilności atmosfery, wystudzenia teleskopu. Zazwyczaj na tak krótkie okulary trzeba mieć bardzo dobre warunki, może to być też powyżej zdolności rozdzielczej teleskopu, wtedy wraz ze wzrostem powiększenia już nie rośnie rozdzielczość obrazu.
@Ferengi: Teleskop z ogniskową 1000, dokładniej: SkyWatcher 200P. Cóż warunki faktycznie nie był idealne, na pewno spore zanieczyszczenie światłem z nad miasta, myślę tylko jak w takim razie uzyskać większe powiększenie, szczególnie na obiektach układu słonecznego, bo na nich się uczę. Są na to jakieś sposoby ?
@szaraskarpeta:
Po pierwsze, te kitowe (z zestawu) okulary zawsze są kiepskiej jakości, z prostym układem optycznym. W miarę ostry obraz będziesz w nim miał tylko w centrum pola widzenia.
Po drugie - kolimacja teleskopu. Im większe chcesz uzyskać powiększenie tym istotniejsza to sprawa. Do kolimacji potrzebny jest sprzęt - poszukaj na sieci - prosty kolimator można sobie zrobić samemu. (hasło kolimacja teleskopu newtona).
Po trzecie - warunki - tzw. seeing. Atmosfera