Wpis z mikrobloga

Smok wawelski a sprawa LGBT

Po raz kolejny nauka okazała się lewacka. W znalezisku o zawieszeniu tęczowej flagi ruchu LGBT na Smoku Wawelskim przewijają się głosy oburzenia Wykopowiczów z powodu zbezczeszczenia rzeźby i obrażania konserwatystów:

nie mamy poparcia wśród konserwatywnych polaków, co mamy zrobić? Żyć normalnie i pokazywać że jesteśmy normalni? Nie! #!$%@? jakieś #!$%@? akcje, obrażajmy konserwy itd i dziwmy się że poparcie wśród zwykłych ludzi też spada


Komentarz. Co mówi jednak na ten temat nauka?

Otóż Smok Wawelski, w przeciwieństwie do wielu innych wizerunków obrażonych tęczową flagą, istniał naprawdę. Osobom, które wciąż mogą mieć dysonans poznawczy z powodu niektórych odkryć nauk przyrodniczych, pragnę przypomnieć, że formalnie od ośmiu lat gatunek Smok wawelski (Niedźwiedzki et al., 2012) jest przedstawicielem rodzaju smoków występujących na dzisiejszym obszarze Polski w okresie późnego triasu. Tutaj znajduje się artykuł opisujący znalezienie wymarłego gada w miejscowości Lisowice (powiat lubliniecki). Jakie znaczenie religijne w katolicyzmie rzymskim ma to zwierzę?

Nie jest dla mnie jasne, dlaczego osoby urażone oddają cześć gadowi z obszaru historycznego Śląska i czy na pewno tak można w świetle religii, jaką wyznają? Kodeks wykroczeń nie nic mówi o zbezczeszczeniu czci archozaura. Jeżeli zaś punktem odniesienia miałby być fakt, że to nie zwierzę, lecz wyłącznie rzeźba uwieczniająca stwora z podań i legend, pojawia się pewnego rodzaju dylemat. Dzieło powstało w 1969 r. i zgodnie z wykładnią historyczną nurtu antykomunistycznego po roku 1989 jest to pozostałość po komunizmie. Czy chodzi więc o urażenie tego rodzaju wrażliwości?

Swoistym smaczkiem w tej sytuacji jest fakt, że zdjęcie, na które powołują się oburzeni konserwatyści przedstawia młodego człowieka, który zasłania smocze narządy rodne. Kto więc tu walczy o wartości; czy ten, który pilnuje, aby dzieciaki nie oglądały gołych jąder smoka, czy interweniująca policja chcąca znów zapewne przywrócić zwierzęciu stan negliżu? Bo ja na ten przykład wcale nie jestem tego pewien.

#gruparatowaniapoziomu #lgbt #bekazprawakow #neuropa #nauka
  • 16
@shadowboxer: Przecież sporo z tych ludzi co tak bardzo bronią tej "rzeźby" nawet nigdy nie był;o przy tym smoku( ͡° ͜ʖ ͡°) Po drugie ja nie jestem np za tym aby przyczepiać cokolwiek do jakiejkolwiek znaczącej czy reprezentacyjnej rzeźby/pomnika ale żeby od razu z tego kręcić taka aferę to przecież śmiech na sali. Zresztą i jedna i druga strona to jakieś odrealnione jednostki które próbują ogółowi coś
Zresztą i jedna i druga strona to jakieś odrealnione jednostki które próbują ogółowi coś narzucić. Ci po prawej i Ci po lewej maja w tym cel a pelikany to łykają( ͡° ͜ʖ ͡°)


@MxS89: Ale czemu ten symetryzm?
@shadowboxer: Bo każda skrajność jest szkodliwa. Narzucanie komuś swojego zdania jest po prostu złe.A to co się odwala na chociażby wypoku ale nie tylko to są właśnie skrajności. Albo jesteś prawakiem albo lewakiem i nie ma według tych jednostek nic pośrodku a to jest znak odrealnienia.
@shadowboxer: Mi poziom tych akcji przypomina podkładanie świńskich głów na progu meczetu, rzucanie boczkiem muzułmanów, darcie Koranu czy Biblii. Nie chodzi o smoka ale całokształt.
Symteryzmu nie ma. Niewykształconemu człowiekowi można wiele więcej wybaczyć ale jak na ten poziom schodzi profesor jeden z drugim to już widać zwyczajny odpał.
Narracyjnie oczywiście lewica może i wygra bo zdominowała media i w dodatku lepiej sobie radzi z narracją. Nie zmienia to faktu, że
@Croce: Przekonywanie w sposób jednoznaczny jest nakazywaniem. Wystarczy abyś wyraził na głównej odmienne zdanie od reszty wówczas się przekonasz jak bardzo te dwie grupy są skłonne do polemiki( ͡° ͜ʖ ͡°) Przecież widzę doskonale co się dzieje na takich portalach. Proszę nie wmawiaj mi, ze skraje jednostki przekonują w jakiś sensowny sposób. Myślisz inaczej= jesteś z drugiego obozu = jesteś w ich uznaniu "wrogiem" i tyle..
Wystarczy abyś wyraził na głównej odmienne zdanie od reszty wówczas się przekonasz jak bardzo te dwie grupy są skłonne do polemiki


@MxS89: no mi się zdarzało na wypoku krytykować i jedną, i drugą stronę i nigdy nie miałem wrażenia, że coś jest mi w odpowiedzi narzucane, bo po prostu na takim portalu nikt nie ma mocy żeby mi coś narzucić w ścisłym znaczeniu tego słowa. Domyślam się, że to jest jakiś
Mi poziom tych akcji przypomina podkładanie świńskich głów na progu meczetu, rzucanie boczkiem muzułmanów, darcie Koranu czy Biblii. Nie chodzi o smoka ale całokształt.


@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Nie widzę w tym przypadku analogii. Jedno jest manifestacją nienawiści religijnej, drugie walką o równość wobec prawa, nawet jeśli przybierającą formy prowokacji.

Symteryzmu nie ma. Niewykształconemu człowiekowi można wiele więcej wybaczyć ale jak na ten poziom schodzi profesor jeden z drugim to już widać zwyczajny odpał.
Nie widzę w tym przypadku analogii. Jedno jest manifestacją nienawiści religijnej, drugie walką o równość wobec prawa, nawet jeśli przybierającą formy prowokacji.


@shadowboxer: No to może czas zauważyć analogię? Wszystkim będzie łatwiej. Jedno i drugie to prymitywne zachowanie napędzające spiralę nienawiści, nie ważne jakie są cele tych prowokacji. Rewolucja po trupach do celu? Znowu? Zresztą coraz bardziej wątpię w te oficjalne cele zwłaszcza jak słyszę o haraczu płaconym przez korporacje które