Wpis z mikrobloga

#budowadomu #budownictwo #drogi

https://streamable.com/89rw66
https://streamable.com/ql1xho

Mireczki, w zeszłym tygodniu firma utwardzała mi dojazd do posesji.
Po tygodniu upałów fragment drogi wygląda jak gąbka. Pan twierdzi, że jest to tzw. kurzawa i że z tym nic nie da rady zrobić.

Na całej drodze jeździł walec 3,5t żeby dobrze ubić ziemię pod kamień a potem na kamieniu dalej jeździł i ubijał.
W feralnym miejscu, jak wygadał się fachowiec, gdy zaczął jeździć walcem to woda zaczęła tryskać na wszystkie strony więc przysypali to kamieniem i ubili dalej walcem.

Pytanie co z tym teraz zrobić, żeby droga była przejezdna? Póki co kamienia jest na około 8cm, będę nadsypywać jeszcze 20cm żeby droga była mocno ubita tylko ale najpierw chciałbym ją "naprawić" we wspomnianym miejscu.

Pan fachowiec zalecił rozkopać ten kawałek drogi, zasypać cementem na przemian z ziemią, ubić i na to znów kamień.
Tylko jak przypuszczam, cement ściągnie wodę ale jeśli faktycznie jest tam ta kurzawa to za miesiąc/rok znów temat powróci..
  • 6
@qwelukasz: cement da radę tylko musi go być dużo. Ja najpierw rozrabiałem cement wodą i taka mase o gęstości ciasta na naleśniki wylewałem. Potem żwirek, suchy cement, piasek zmieszany z cementem, piasek i na to kostka.
@qwelukasz aż się pasta z domem w Bieszczadach przypomniała. Nie wiem ja to bym szukał jakiejs firmy brukarskiej niech zrobią wycene odwodnienie, krawężniki, suchy beton na spod plus żwir na górę bo tak na wodzie to sobie możesz most zwodzony postawić.
@qwelukasz: Wykonawca zamknął miękkoplastyczny grunt pod warstwą podbudowy. Jedyne pewne rozwiązanie, to wymiana gruntu, ale bez badań geotechnicznych, to wróżenie z fusów. Wersja ekonomiczna, to zerwanie warstwy podbudowy, umożliwienie - na ile czas pozwoli - odparowania wody i stabilizacja cementem (zmieszanie z gruntem rodzimym), tak jak kolega wyżej napisał. Potem porządna podbudowa. W oczkach pod studniami lub częścią fundamentów robi się wymianę z betonu podkładowego w miejscu uplastycznienia.