Wpis z mikrobloga

A więc tak, mam instalację 3-fazową w domu, czyli np. w kuchni faza-1 w łazience faza-2 itd... będzie montowana fotowoltaika z falownikiem 1-fazowym bo małe zużycie i teraz pytanie, czy mogę na własną rękę przełączyć dom na zasilanie tylko z 1-fazy, nie informując nikogo, czy trzeba to gdzieś zgłaszać do PGE itd? Jeżeli chodzi o obciążenie to i tak nie ma znaczenia bo najwieksze było w kuchni reszta faz to 200w-300w łącznie max także o wybijanie nadprądówek nie ma co się martwić. Chcę to zrobić nie tylko ze względu na rozliczenie z PGE w stosunku 1:0,8 ale u sąsiadów pomontowali PV i pobadałem fazy i na jednej fazie jest stabilne 230v, a na pozostałych w słoneczny dzien skacze nawet do 245v, a do 253v i wyłączania się falownika bliska droga.
#elektronika #diy
#elektryka #fotowoltaika
  • 6
@CebulaZjadliwa od połowy 2016r zmieniła się ustawa odnośnie bilansowania międzyfazowego, od tamtej pory możesz generować prąd na jednej fazie, pobierać z drugiej i licznik musi to zsumować. Jeżeli więc produkujesz na jednej fazie np. 2kW, z drugiej pobierasz 2kW to licznik w ogóle nie zmieni wskazania. Podłącz falownik do fazy o najniższym napięciu i po problemie.
A jeżeli chcesz koniecznie przepinać cały dom to tak: dostawcę interesuje tylko to co jest do