Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (98)

Ukraina
Kancelaria Prezydenta Ukrainy przedstawiła pełną listę pytań, które zostaną zawarte w ankiecie podczas wyborów samorządowych w dniu 25 października.
1. Czy popierasz ideę dożywotniego więzienia za korupcję na szczególnie dużą skalę?
2. Czy popierasz utworzenie wolnej strefy ekonomicznej na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego?
3. Czy popierasz redukcję liczby posłów do 300?
4. Czy popierasz legalizację marihuany do celów medycznych - w celu zmniejszenia bólu u krytycznie chorych pacjentów?
5. Czy Ukraina musi podnieść kwestię wykorzystania gwarancji bezpieczeństwa określonych w Memorandum Budapesztańskim na szczeblu międzynarodowym, aby przywrócić suwerenność i integralność terytorialną swojego państwa?
Ostatnie pytanie zapewne będzie budziło pewne wątpliwości - Memorandum Budapesztańskie.
Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że to nie jest referendum i sondaż nie będzie miał żadnych skutków prawnych. Ankieta będzie miała formę głosowania z rodzajem „karty do głosowania” w pobliżu lokali wyborczych. Udział w nim będzie dobrowolny.
Źródło
Źródło

Ambasada Stanów Zjednoczonych na Ukrainie wydała oświadczenie: Rosyjskie władze okupacyjne na Krymie nadal przymusowo zmuszają obywateli Ukrainy do poboru do wojska z rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego. Czas, by Rosja porzuciła farsę legitymizacji, zakończyła kampanię poboru i wycofała się z terytorium Ukrainy.
Źródło

Rosyjska delegacja w TCG nadal szantażuje Ukrainę i próbuje zmusić ją do pójścia własną drogą, próbując spowolnić praktyczną pracę TCG wieloma kwestiami proceduralnymi. - stwierdził Stały Przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhen Cymbaliuk na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w czwartek. Wymaga zmiany ustawy w Radzie Najwyższej Ukrainy w sprawie wyborów lokalnych lub tak zwanych„ wspólnych inspekcji SMM OBWE, a w połączeniu z ciągłymi naciskami próbuje utopić pracę TCG w wielu kwestiach proceduralnych ”- powiedział Cymbaliuk. "Na te zupełnie niepotrzebne dyskusje poświęcono wiele godzin cennego czasu TCG. Nie trzeba daleko szukać powodów - Federacji Rosyjskiej nie interesują decyzje, które doprowadzą do politycznego i dyplomatycznego rozwiązania tego konfliktu zbrojnego, ale w jej kontynuacji ”- podkreślił dyplomata.
Źródło

Białoruś
Eurazjatycki Bank Rozwoju (EDB), który zarządza Eurazjatyckim Funduszem Stabilizacji i Rozwoju (EFZR), przekazał Białorusi pożyczkę finansową w wysokości 500 mln USD. Środki są udostępniane na okres do 10 lat, z okresem karencji do 5 lat przy zmiennej stopie procentowej (definiowanej jako średnia rentowność rosyjskich obligacji w dolarach z okresu 7 lat). Ministerstwo Finansów Białorusi poinformowało, że 16 października pożyczka została w całości przekazana do budżetu państwa. Potrzebne są środki „na wsparcie budżetu w kontekście pandemii COVID-19”. Pożyczka pozwoli rządowi kraju zapewnić wysokiej jakości opiekę medyczną, zbilansować politykę budżetową i zapewnić stabilność sektora bankowego - skomentował kredyt, minister finansów Rosji Anton Siluanow. Wcześniej powiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę długu Białorusi wobec Gazpromu za dostarczony gaz.
Oprócz środków z EFZR Białoruś otrzyma rosyjski kredyt państwowy w wysokości 1 mld USD. Zostanie on przekazany w dwóch transzach: pierwsza 500 mln USD w 2020 r. i druga 500 mln USD w 2021 r.
Źródło

Kanada jest zdecydowana współpracować z partnerami międzynarodowymi w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za przemoc i podważanie demokracji na Białorusi. - napisał Francois-Philippe Champagne, minister SZ Kanady po spotkaniu ze Swietłaną Cichanouską.
Źródło

Litwa
Dzisiaj doszło do pierwszego wspólnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii w Wilnie z liderką bialoruskiej opozycji Swietłana Cichanouską. "Potwierdzamy nasze poparcie dla dążeń Białorusinów do życia w wolnym i demokratycznym społeczeństwie" - napisał minister SZ Łotwy Edgars Rinkēvičs. Przy tej okazji odbylo się także spotkanie ministrów z ministrem SZ Kanady. To pierwsza wizyta kanadyjskiego ministra spraw zagranicznych na Litwie od 24 lat.
Źródło
Źródło

Łotwa
Większość Saeimy poparła przekazanie projektu ustawy „O budżecie państwa na 2021 r.” I związanych z nią projektów do komisji Saeimy, w tym właściwej Komisji Budżetu i Finansów (Podatkowej). Oprócz projektu budżetu państwa do komisji trafiło szereg innych projektów ustaw, które zakładają utrzymanie obniżonej stawki 5% podatku od towarów i usług (VAT) na niektóre owoce i warzywa, podwyższenie akcyzy na wyroby tytoniowe, obniżenie stawki „podatku solidarnościowego” z 25,5% do 25%, oraz projekt ograniczający opodatkowanie mikroprzedsiębiorstw. Planowane jest również podwyższenie stawki podatku z tytułu wywozu odpadów z gospodarstw domowych i odpadów niebezpiecznych na składowiska oraz zanieczyszczenia powietrza, w celu obniżenia stawki podatku socjalnego o 1% oraz wprowadzenie minimalnej wysokości składek obowiązkowych itp.
Źródło

Estonia
Prezes Estońskiej Akademii Nauk Tarmo Soomere powiedział, że zwiększenie finansowania badań i rozwoju do poziomu 1 procenta PKB Estonii to początek nowej ery dla kraju. „To największa zmiana paradygmatu od czasu, gdy zdecydowaliśmy się wstąpić do NATO. Wtedy podpisano umowę społeczną, zgodnie z którą nasze wydatki na obronę wyniosą 2% PKB, a nie ani grosza mniej. Jeśli chodzi o finansowanie nauki, byliśmy żyjąc w innym paradygmacie przez ostatnią dekadę - że nie ma pieniędzy i nie będzie. Teraz wkroczyliśmy w erę, w której te fundusze zostały ustalone podobnie jak wydatki na obronność. To jest 1 procent PKB i sprawa już nie jest przedmiotem debat politycznych - jest to umowa społeczna przekraczająca wszelkie siły polityczne. Początek nowej ery ”- powiedział Soomere. Podwyższenie środków na naukę do 1 procent produktu krajowego brutto oznacza dodatkowe 56 milionów euro na tę dziedzinę w przyszłym roku.
Źródło

Polecam:
Obraz partyzanta niespodziewanie uderzającego we wroga, zadającego bolesne rany przeciwnikowi, przed wtopieniem się w głębokie lasy, jest potężną metaforą narodowego oporu, determinacji, odwagi i patriotyzmu. Trzy bałtyckie państwa Estonia, Łotwa i Litwa istnieją w stanie permanentnej niepewności, a dziedzictwo inwazji, buntu i niepodległości ukształtowało strategiczną kulturę krajów bałtyckich idealizującą takie formy wojny paramilitarnej. Armia Czerwona okupowała niepodległe kraje bałtyckie w 1940 i 1941 r., a po okresie okupacji niemieckiej ponownie w 1944 i 1945 r. Partyzancki opór wobec tych inwazji, zwany „Leśnymi Braćmi”, jest ciepło wspominany jako potężny symbol oporu i jedność narodowa przeciwko przeważającym przeciwnościom. W kwestii obrony państw bałtyckich należy zapomnieć o "leśnych braciach"

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #krym #donbaswar #geopolityka
  • 3
Oprócz środków z EFZR Białoruś otrzyma rosyjski kredyt państwowy w wysokości 1 mld USD. Zostanie on przekazany w dwóch transzach: pierwsza 500 mln USD w 2020 r. i druga 500 mln USD w 2021 r.


@Ten_od_Hanki: To są grosze nawet w kontekście polskiej gospodarki, a próg wejścia do gry na Białorusi był wcześniej jeszcze mniejszy, szkoda że władze RP odpuściły sobie ten temat już dawno. A teraz niebardzo wypada, bo jak
5. Czy Ukraina musi podnieść kwestię wykorzystania gwarancji bezpieczeństwa określonych w Memorandum Budapesztańskim na szczeblu międzynarodowym, aby przywrócić suwerenność i integralność terytorialną swojego państwa?

Ostatnie pytanie zapewne będzie budziło pewne wątpliwości - Memorandum Budapesztańskie.


@Ten_od_Hanki: Na dokumencie znajdują się podpisy i pieczęcie najwyższych rosyjskich władz państwowych, a zatem dokument ten ma w najlepszym razie status papieru toaletowego (o ile nie jest zbyt szorstki). Wątpliwości, czy należy obywateli w referendum pytać o