Wpis z mikrobloga

@jmuhha: #!$%@?... :/
właśnie stawiam(wykańczam już w sumie) z porothermu pokoje.
ale jedną ze ścian, obiłem osb. tam właśnie, gdzie zamontuję puszki. a instalację sam robiłem. xD
o #!$%@?... :/
@Kapitan-Planeta: Przy dzisiejszych instalacjach gdzie jeden nie cięty przewód idzie od gniazda do gniazdka nie ma co #!$%@?. Przy rozdzielnicy to jednak lepiej wynająć fachowca żeby to pospinał. Wystarczy trzymać się podstawowych zasad - nie więcej niż 10 gniazdek na obwód i nie łączyć na jednym kablu gniazdka i oświetlenia (choć w niektórych sytulacjach jest to dozwolone - np. Jak masz w jednej ramce kontakt i łącznik - często widziane w
Niestety nie znasz dnia ani godziny. I choć zrobienie instalacji przez Wujka Mietka ze Szwagrem, bo to, "hehe, nic trudnego, wystarczy wszystkie minusy połączyć razem, a plusy na esy zapiąć" (to cytat, więc proszę się nie czepiać) mocno zwiększa szanse na taki finał, to naprawdę różnie bywa.
W mojej rozdzielni, raptem kilkuletniej, robionej co prawda przeze mnie osobiście, ale powiedzmy, że trochę się na tym znam (film na yt obejrzałem ;) ),
@dzazzio: Dokładnie tak... Dodałbym jeszcze, że w kuchni można sobie pociągnąć 2 obwody, żeby rozdzielić ciężki sprzęt, np płytę i piecyk. Ale to już są detale. Do skrzynki wezmę elektryka, żeby podpiął i podpisał się.
@Jarek_P: Wynajęcie fachowca też nie zawsze kończy się dobrze. Na grupce babka opowiadała jak elektrycy przewiercili się przez rurę z gazem za włącznikiem, nic nikomu nie powiedzieli tylko "zategowali" goldbandem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kapitan-Planeta: dwa obwody do kuchni to obecnie mało.
- osobny obwód w miarę możliwości trójfazowy na płytę/piekarnik,
- osobny obwód dla lodówki (nie jest niezbędny, ale warto, choćby po to, żeby móc przy dłuższej nieobecności w domu wyłączyć prąd w domu, ale lodówkę zostawić jednak działającą)
- DWA obwody do gniazdek. Obecnie kuchnia to najbardziej prądożerna strefa, czajnik 2,5kW, ekspres do kawy 1,5kW, mikrofala 1,5kW, toster 1kW, roboty kuchenne i inne
@Jarek_P: teraz w bloku mam 2 obwody i jest ok; ale w sumie nie mam płyty, tostera i mikrofali. Jak dojdzie płyta to faktycznie dobrze byłoby dołożyć jeszcze chodziarz jeden. Noi lodówka chyba może iść razem z gniazdami, bo nie ma wysokiego pikowego poboru.
@Kapitan-Planeta: lodówka ma pobór niewielki i z tego punktu widzenia oczywiście można ją wetknąć w gniazdko razem z innymi odbiornikami, sugerowałem osobny obwód dla lodówki wyłącznie po to, by ją oddzielić od rzeczy, które można odłączać np. przed dłuższym wyjazdem wakacyjnym. Ja przynajmniej to praktykuję od zawsze - nie ma mnie w domu dłużej, niż dobę, to woda jest zakręcana, a prąd jest obecny jedynie tam, gdzie jest niezbędny.